Speculative Everything: Design, Fiction, and Social Dreaming

angielski
ejwnr

źródło okładki: http://www.dunneandraby.co.uk/content/projects/756/0

Sandra | 2018-03-06

Wielka szkoda, że w Polsce Dunne&Raby są mało znani, szczególnie od strony teoretycznej, a proponują inne podejście do dizajnu.
W tej książce zachęcają do eksperymentowania dosłownie ze wszystkim, otwarcia się na nowe horyzonty teraźniejszości/przyszłości, budowania „funkcjonalnych fikcji” i rozwijania alternatyw. Pokazują jak projektanci i artyści dokonają prób przemyślenia i wymyślenia na nowo rzeczywistości, pokazując jak moglibyśmy żyć. Są to projekty bardziej lub mniej futurystyczne, ale opierają się na najnowszych odkryciach naukowych i nowych technologiach, których wdrożenie wcale nie jest tak odległe czy skomplikowane.
Polecam zapoznanie się ze Speculative Everything, niech angielski nikogo nie zrazi, bo styl w jakim została napisana ta książka jest przejrzysty i prosty. Warto dodać, że jeden rozdział z tej książki (trzeci, o dizajnie krytycznym) został przetłumaczony na polski w zbiorze "Smutek konkretu. Materializacja idei" Fundacji Bęc Zmiana.

ejwnr | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, Design