Jaś i fiu fiu

Okładka książki Jaś i fiu fiu David Bedford
Okładka książki Jaś i fiu fiu
David Bedford Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Poczytajmy Razem literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Poczytajmy Razem
Zielona Sowa
2016-09-23
2016-09-23
24 min.
Barbara Górecka

„Jaś i Fiu Fiu” to fantastyczna opowieść skierowana do młodszych dzieci. David Bedford stworzył historię z przesłaniem. Zajączek Jaś nie znosi hałasu. Uwielbia spokój i ciszę. Niestety mając pięciu braci i sześć sióstr może tylko pomarzyć o ciszy. Jego rodzeństwo ma tysiące pomysłów na spędzanie czasu wolnego. Czasem bawią się głośnymi bębenkami, innym razem zabawkowym helikopterem. Jaś słysząc coraz to głośniejsze i nieznane odgłosy przeraźliwie się boi. Wkrótce jednak spotyka coś, co pomoże mu uporać się ze strachem. Książeczki z serii Poczytajmy Razem to mądre, ciepłe i proste dla dzieci historii o ważnych, ludzkich problemach. „Jaś i Fiu Fiu” to opowieść o wspólnocie, o strachu i o tym, że razem raźniej. Bardzo ciekawa pozycja do przeczytania z dzieckiem i omówienia, wytłumaczenia tak istotnego uczucia jakim jest strach.

1974

Literatura dziecięca obejmuje tak wiele różnorodnych książek, że niemałym wyzwaniem jest odnalezienie w nich interesujących perełek bądź konkretnych lektur. Jednak jakiś czas temu wpadłam na pomysł zaopatrzenia domowej biblioteczki w tytuły, w jakich występuje imię mojego synka, czyli Jaś. Myślę, że to świetna pamiątka na dalsze lata - zawsze łatwiej dziecku utożsamić się z głównym bohaterem.

Jaś to króliczek, który nie cierpi hałasu, jednak ciężko jest go uniknąć, gdy posiada się jedenaścioro rodzeństwa. Na nic zdaje się uciekanie przed głośnymi dźwiękami - jeśli w pobliżu nie ma braci i sióstr, to pojawia się helikopter, traktor albo inny nieznany odgłos, przed jakim tym razem Jaś nie ucieka w odróżnieniu od swego rodzeństwa. Może w końcu tytułowy bohater będzie mógł spędzać czas wraz z innymi króliczkami, nie stroniąc od hałasu?

"Jaś i fiu fiu" to książka z miękką okładką w dość dużym formacie. Ilustracje Daniela Howartha są przepełnione bogatą kolorystyką. Pozornie niedbała kreska sprawia, iż obrazki nabierają lekkości. Z przyjemnością sięgnę po inne lektury z serii Poczytajmy razem, ponieważ porusza ona trudne tematy w bardzo delikatny sposób, dzięki czemu pozwala na przepracowanie pewnych problemów, umożliwiając utożsamienie się z głównym bohaterem.

Ta niepozorna historyjka skłania do przemyśleń oraz prowokuje do dyskusji z dzieckiem, w czym pomocne mogą okazać się pytania znajdujące się na ostatniej stronie. Każdy z nas odczuwa strach przed pewnymi rzeczami czy sytuacjami, jednak warto przezwyciężać swój lęk, odnajdując sposoby na radzenie sobie ze strachem. Niekiedy strachliwa osoba w nieoczekiwany sposób potrafi wykazać się odwagą, zatem nie wolno wyśmiewać się z takich ludzi.

• Wyzwanie 2017
  • Dla szkrabów
  • Nuka
  • Przeczytane wielokrotnie
  • Książki dzieci
  • 2017

Dodaj cytat z książki Jaś i fiu fiu