Targowisko próżności

Okładka książki Targowisko próżności
William Makepeace Thackeray Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] literatura piękna
568 str. 9 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Tytuł oryginału:
Vanity fair
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
568
Czas czytania
9 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8373899820
Tłumacz:
Bronisław Dobrowolski
Tagi:
romans społeczeństwo angielskie
Inne
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
568 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1314
1167

Na półkach: ,

Podróż do XIX-wiecznej Anglii? Z przyjemnością. Proszę jedynie zarezerwować kilka dni i wygodny fotel, podróże wszakże niegdyś trwały dłużej.

Pierwsze co przyciąga pozytywnie wzrok to piękna, stylowa okładka i grubość tomiszcza, która może nieco odstraszać. Jednak jeżeli dasz się pochłonąć klimatowi Anglii z początku XIX wieku, bogactwu strojów i wnętrz, opisom tła historycznego i obyczajów, to kartki będą umykać jedna za drugą.

Pod piękną okładką książki nie znajdziemy jednak słodkiego romansu, a obraz zepsutego społeczeństwa, gdzie liczy się pieniądz, wpływy i brak skrupułów. Gdzie mądrość, uczciwość i uroda nie są istotne w starciu z bogatym strojem i posagiem . Autor odważnie obnaża i wyśmiewa system społeczny, w którym dominują intrygi, kłamstwa i walka o majątek.

Autor nie stworzył głównych bohaterów, a wielu równie istotnych, bowiem nie bez przyczyny tytuł brzmi „Powieść bez bohatera”. Również nie można powiedzieć, aby któryś z wątków był wiodącym, a tematów do przemyśleń pojawia się tak wiele, ze trudno zawrzeć sedno w kilku słowach recenzji. Warto jednak niewątpliwie wspomnieć o dwóch młodych pannach wkraczających w dorosłość, przedstawionych na zasadzie antagonizmów, z którymi wiąże się cała opisana historia. Rebecca Sharp, wywodząca się z biednej rodziny, inteligentna, urodziwa i sprytna, która posunie się daleko by osiągnąć awans społeczny i która mimo swoich przywar początkowo budzi sympatię. Amelia Sedley, to panna z dobrego, bogatego domu, nieśmiała, skromna i szlachetna, która dla odmiany wydaje się nudna. Jedna z nich chce osiągnąć bogactwo i wpływy w towarzystwie, druga, będąc bogatą z domu marzy jedynie o prawdziwej miłości. Jak daleko się posuną i co będą musiały poświęcić, aby zrealizować marzenia? Poczynania Becky w pewnym momencie wywołują jedynie negatywne uczucia, a i zdana na siebie bezwolna Amelia musi zmierzyć się z realiami życia.

Autor w sposób szczegółowy opisuje charaktery postaci nie szczędząc im drwiny i cynizmu, obnażając ich najciemniejsze strony i wyśmiewając wyrachowanie. Styl autora pełen ironii i inteligentnego humoru sprawia, że powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Napiszę krótko – to trzeba przeczytać. Nie tylko dlatego, że książka znalazła się wśród 100 książek, które według BBC każdy człowiek musi poznać, ale przede wszystkim dlatego, że wiele z poruszanych zagadnień jest aktualnych dziś, tak samo jak ówcześnie. Czyż nie oceniamy niejednokrotnie ludzi „po pięknej okładce”, nie zwracając uwagi co sobą rzeczywiście reprezentują? O ich wartości przesądza fakt, że są bogaci. Pochlebstwa, fałsz i pieniądz dominują na tym „targowisku próżności”, tak samo wyraźnie jak przed 200 laty.

Podróż do XIX-wiecznej Anglii? Z przyjemnością. Proszę jedynie zarezerwować kilka dni i wygodny fotel, podróże wszakże niegdyś trwały dłużej.

Pierwsze co przyciąga pozytywnie wzrok to piękna, stylowa okładka i grubość tomiszcza, która może nieco odstraszać. Jednak jeżeli dasz się pochłonąć klimatowi Anglii z początku XIX wieku, bogactwu strojów i wnętrz, opisom tła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 765
  • Przeczytane
    1 922
  • Posiadam
    648
  • Ulubione
    86
  • Teraz czytam
    68
  • 100 książek BBC
    67
  • Klasyka
    66
  • 100 tytułów BBC
    40
  • Literatura angielska
    33
  • Chcę w prezencie
    32

Cytaty

Więcej
William Makepeace Thackeray Targowisko próżności Zobacz więcej
William Makepeace Thackeray Targowisko próżności Zobacz więcej
William Makepeace Thackeray Targowisko próżności. Vanity Fair. Tom 1 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także