Der Zimmerspringbrunnen

Wydawnictwo: Büchergilde Gutenberg
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
tsantsara

Zbiór opowiadań z okresu transformacji DDR po połączeniu Niemiec w 1990 roku.

źródło opisu: opis autorski

tsantsara | 2016-09-28
Przeczytana: 1998 rok

Tytułowe opowiadanie przedstawia bezrobotnego, Heinricha Lobka, wcześniej administratora budynku, który czuje się ofiarą zjednoczenia Niemiec. Zdopingowany przez żonę i zdecydowany odnieść sukces w nowej rzeczywistości przyjmuje z Urzędu Pracy stanowisko "przedstawiciela" zachodnioniemieckiej firmy "Panta Rhein", produkującej pokojowe fontanny, mające odświeżać powietrze w mieszkaniach. Bez wielkiego powodzenia chodzi po wschodnioberlińskich blokowiskach, próbując je sprzedać, póki sam nie wymyśli nowego "wschodniego" modelu...
Opowieść pełna ironii i prawdy czasu początku lat 90tych, kiedy wszystko było podporządkowane komiwojażerstwu - handlowi obnośnemu najgorszym kiczem, który nikomu nie był potrzebny, bo innej pracy nie było. Podobne nieco klimaty jak w Stasiuka "Dziewięć", tyle że zza zachodniej granicy. Jedna z pierwszych książek przeczytanych przeze mnie po niemiecku.

Na półkach