rozwiń zwiń

Rozmyślania

Okładka książki Rozmyślania
Marek Aureliusz Wydawnictwo: Onepress Seria: Onepress Classic filozofia, etyka
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Onepress Classic
Tytuł oryginału:
Meditations
Wydawnictwo:
Onepress
Data wydania:
2016-06-15
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-15
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328322738
Tłumacz:
Marian Reiter, Beata Pawlak
Tagi:
filozofia stoicyzm
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
559 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
378
377

Na półkach:

Rozmyślania (do siebie samego)

Zapiski Marka Aureliusza datowane na ostatnia dekadę jego życia – lata 170-180 –upublicznione dopiero w okresie renesansu, w łacińskim przekładzie. W oryginale spisywane przez cesarza w grece (języku filozofów).

Prywatne notatki dotyczące spraw egzystencjalnych: własnych niepokojów, frustracji, zapatrywań religijnych, trudnych dociekań, założeń społecznych. Prowadzone celem uporządkowania myśli i zdefiniowania podglądów, na bieżąco – jakby w ramach intelektualnego dziennika. Wiele tematów i refleksji się powtarza. Autor stara się oddać coś lepiej, podjąć temat inaczej lub – najwyraźniej – nie ma pewności czy już daną kwestię analizował. To nie tyle kompletne dzieło literackie co forma ćwiczeń z samym sobą, uszlachetniającego monologu. Bywa że rozdzialiki nie są w pełni jasne. Zdania brzmią jak wyrwane z kontekstu, zapisane zbyt archaicznym językiem lub zagmatwane przez skrybów, powielających dorobek intelektualny cesarza. Ogólnie jednak są dość przystępne i nie reprezentują skrajnie wysokiego poziomu abstrakcyjności, będą zrozumiałe nawet dla młodszego odbiorcy. Skupiają się na kwestiach moralnych i dyscyplinie. Wyjąwszy sądy pseudonaukowe (w których religia i nauka nie są w pełni rozdzielone), wynikające z ówczesnego stanu wiedzy – poglądy marka Aureliusza są bardzo sensowne.

Każdy rozsądny człowiek, niezależnie od tego czy notuje swoje rozmyślania czy nie, dochodzi do takich samych wniosków, prędzej czy później, co zmienia jego ogląd na własną osobę i pozycję społeczną.
Obecnie należałoby wprowadzić do tekstu pewne korekty, co wynika ze zmian cywilizacyjnych, choćby rozwoju technicznego – ale myśli te nie straciły na aktualności*. Ludzie są bardzo egoistyczni, przywiązani do swoich słabostek i zapatrzeni w siebie, nastawieni na konsumpcję, kompletnie ignorujący innych czy państwo (zapewniające im dobrobyt czy w miarę spokojne życie). Marek Aureliusz staję do tego wszystkiego w kontrze. Nie ma złudzeń, doskonale wie że społeczeństwa są skrępowane niskimi pobudkami, że się nie zmienią, a Utopia to tylko atrakcyjna koncepcyjnie fikcja, ale nieuleganie słabościom ogółu i trzymanie się wypracowanych zasad, troska o cywilizację, podtrzymywanie kultury oraz rozwój nauki – to coś czemu warto się poświęcić, co nadaje naszemu życiu sens. Niekiedy cesarz brzmi jak asceta uciekający od własnej cielesności, od własnego człowieczeństwa – jednak był raczej orędownikiem umiaru, nie samobiczowania. To co zostawił powinno być odbierane jako wskazówki, zachęta do własnych przemyśleń niekoniecznie zaś żelazny kodeks którego należałoby się trzymać jak litery prawa czy tekstu religijnego, zwłaszcza że to rzecz osobista**.
Zapewne notatki pomagały mu wyciszyć złe emocje – których doświadczał tak jako człowiek uwikłany w interesy możnych, żyjący na co dzień pod bacznym spojrzeniem wielu oczu, głowa państwa, czy ojciec zmuszony chować własne dzieci.

Powyższe tyczy się przekład Krzysztofa Łapińskiego z 2011, zawierającego obszerny wstęp i krótkie komentarze (wydanie I, Czarna Owca, dodruk z 2017). Jeśli idzie o te ostatnie, odnoszące się do poszczególnych zdań i terminów – warto by umieścić je w formie przypisów, wtedy lepiej spełniałby swoją rolę.

Dla dojrzałego odbiorcy treść książki nie będzie zaskoczeniem, za to młokosowi może wiele uzmysłowić. Choć jednocześnie forma podania tych refleksji będzie nieco nieprzystępna. (Ale to bardzo krótka lektura, bez trudnych terminów – więc można ją człowiekowi u progu dorosłości śmiało podsuwać).

* Dziś każda dekada to ogromne zmiany – w modzie, elektronice, stanie wiedzy. W starożytności czas stał jakby w miejscu – zmieniały się realia polityczne, mieszały języki, ale przeniesiony o 50 lat w przyszłość Egipcjanin nie doświadczyłby takiego szoku kulturowego jak np. żołnierz z II wojny światowej w roku 1995. No i od XX wieku martwi żyją w nagraniach i obrazach (choć z czasem pewnie zaginą pod napływem nowszych treści). Co więcej, Ziemia jak i cały wszechświat nie wydają się nam już wieczne i niezmienne.

** Ciężko oddalić myśl, że pisząc to liczył jednak że ktoś, kiedyś – zacytuje go i wspomni. Ot, taka mała próżność, dziś w pełni zrozumiała i usprawiedliwiona, a i wtedy całkiem normalna.

Rozmyślania (do siebie samego)

Zapiski Marka Aureliusza datowane na ostatnia dekadę jego życia – lata 170-180 –upublicznione dopiero w okresie renesansu, w łacińskim przekładzie. W oryginale spisywane przez cesarza w grece (języku filozofów).

Prywatne notatki dotyczące spraw egzystencjalnych: własnych niepokojów, frustracji, zapatrywań religijnych, trudnych dociekań,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 033
  • Przeczytane
    2 688
  • Posiadam
    616
  • Teraz czytam
    396
  • Filozofia
    107
  • Ulubione
    99
  • Chcę w prezencie
    45
  • 2021
    21
  • 2022
    20
  • Klasyka
    20

Cytaty

Więcej
Marek Aureliusz Rozmyślania Zobacz więcej
Marek Aureliusz Rozmyślania Zobacz więcej
Marek Aureliusz Rozmyślania: (do samego siebie) Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także