Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists

Okładka książki Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists J.K. Rowling
J.K. Rowling Wydawnictwo: Pottermore from J.K. Rowling Cykl: Pottermore Presents (tom 2) Seria: Harry Potter opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Pottermore Presents (tom 2)
Harry Potter
Pottermore from J.K. Rowling
2016-09-06
2016-09-06

Świetna książka,

Świetna książka,

I znów żałuję, że taka krótka! Pozycja obowiązkowa dla fanów HP. Jest co nieco o Slughornie, Umbridge, a nawet Quirrellu :) Polecam!

Obie te pozycje były przyjemnym i ciekawym dodatkiem do serii "Harry Potter", nie spodobały mi się tak jak pierwsza, jednak nadal miło było znów poczuć trochę tej szczególnej magii. Nie uważam, żeby były one obowiązkowe, albo szczególnie odkrywcze (zwłaszcza, że te ebooki są dość kosztowne niestety). Szczerze mogę polecić z tych trzech, tę którą przeczytałam w styczniu, czyli "Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies", gdyż ta była naprawdę ciekawa :).

*Opinia dotyczy: "Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists" oraz "Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide"

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

teksty ciekawe, wiele nawet bardzo, ale znaczna większość/prawie wszystkie dostępne i wcześniej przeczytanie na Pottermore, więc uczucia mieszane. ocena to wypadkowa fajności tekstów z Pottermore i zawodu z niewielkiej liczby nowych informacji.

Kiedy dowiedziałam się o wydaniu 3 ebooków z nowymi materiałami od JKR, miałam mieszane uczucia. Z jednej strony głód wiedzy, by przeczytać o czymś nowym ze świata HP, z drugiej poważna obawa, że ktoś próbuje mnie naciągnąć. Niestety, sprawdziło się to drugie. Ebook z nowości zawiera tylko biografię Slughorn'a, reszta materiałów dostępna jest za darmo w Pottermore. Objętość została bardzo sztucznie rozdmuchana przez "komentarze" redaktora Pottermore, które nic nie wnoszą do treści poza tym, że są umieszczane na osobnej stronie. E-bookowa publikacja nie wspierała żadnej fundacji. Przy okazji wydania "Fantastycznych Zwierząt...", "Quidditch przez wieki" czy "Baśni Barda..." pieniądze ze sprzedaży wspierały organizacje JKR lub takie z którymi współpracuje. Nie wiem czy osoby odpowiedzialne za strategie marketingowe i komunikacyjne od JKR dają nam do zrozumienia, że po nieudanym odświeżeniu Pottermore chcą zamknąć portal i stąd tego typu publikacje. Innego powodu nie widzę.

Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists książką, na którą spośród wszystkich 3 dostępnych pozycji przykuła moją uwagę najbardziej. Pomimo obiecującego spisu treści, w którym znajdujemy biografię Dolores Umbridge czyli naszej "ukochanej" Różowej Landryny, krótkie notki dotyczące przeszłych i teoretycznie obecnych Ministrów Magii (A gdzie ten z Przeklętego Dziecka?!),wartą uwagi biografię Horacego Slughorna wraz z podrozdziałami o eliksirach i kociołkach, czyli o tym na czym znał się pierwszy mistrz eliksirów, historię b.bieddnego j.jąąjąkały prof. Quirinus Quirrella a na deser zaserwowano nam Irytka.

Niestety nie jestem tak zachwycona jak myślałam, że będę. Miałam wrażenie, że część informacji gdzieś czytałam i rzeczywiście niektóre artykuły okazały się być opublikowane wcześniej na Pottermore przez co książka traci na wartości. Zamiast wielkiego "WOW" chce się powiedzieć "Ale to już było...". Jako fanka Harry'ego w pewien sposób czuję się oszukana bo komercja jaka panuje w świecie Harry'ego zabija całą magię.

• Harry Potter
  • In English
  • 2016
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists