Generał Stanisław Fiszer (1769-1812)

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
Narcyz

Książka prezentuje losy generała Stanisława Fiszera, adiutanta Kościuszki, jednego z twórców Legii Naddunajskiej i szefa sztabu głównego armii polskiej. Autor w oparciu o materiały źródłowe znajdujące się w kraju (w Krakowie i Warszawie), podjął próbę przybliżenia sylwetki bohatera. Poszerza dotychczasowe ustalenia dotyczące postaci funkcjonowania głównego inspektoratu piechoty. Sygnalizuje szereg problemów związanych z działalnością sztabu głównego, które stanowią przyczynek do przyszłych badań. Autor dokonuje analizy skromnych śladów dziedzictwa generała w pamięci zbiorowej Polaków.

źródło opisu: NapoleonV, 2016

źródło okładki: napoleonv.pl