czasopisma
Andrzej

KOMITET REDAKCYJNY Leonard Górka SVD (redaktor naczelny), Wacław Hryniewicz OMI, ks. Stanisław Józef Koza (sekretarz) OD SEKRETARZA KOMITETU REDAKCYJNEGO "Habent sua fata libelli"... To znane łacińskie powiedzenie odnosi się w całej pełni do niniejszego zeszytu ekumenicznego „Roczników Teologicznych”. Zeszyt 7 „Roczników Teologicznych” Towarzystwa Naukowego KUL, zatytułowany „Teologia...

KOMITET REDAKCYJNY

OD SEKRETARZA KOMITETU REDAKCYJNEGO
Zeszyt 7 „Roczników Teologicznych” Towarzystwa Naukowego KUL, zatytułowany „Teologia ekumeniczna”, ukazuje się od 1993 r. i jest redagowany przez Instytut Ekumeniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Do tej pory opublikowano jedenaście woluminów (dwakroć jako „zeszyt podwójny”, dwuroczny).
Oddawany właśnie do rąk Czytelników dwunasty wolumin za lata 2006-2007 (a więc po raz trzeci jako „zeszyt podwójny”) zasługuje na szczególną uwagę i zainteresowanie, pragniemy w nim bowiem uczcić wspólnie dwu znanych teologów, a naszych Profesorów: Wacława Hryniewicza OMI i Leonarda Górkę SVD. Obaj urodzili się w 1936 r. - pierwszy 23 lipca, drugi zaś 29 listopada – a więc w 2006 r. obchodzili siedemdziesiąte urodziny. Z tej okazji Instytut Ekumeniczny KUL składa Obu Jubilatom serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia, a poprzez publikację zawartych w niniejszym tomie specjalnie przygotowanych materiałów okolicznościowych, pragnie wyrazić Im swoje podziękowanie i wyrazy uznania za długoletnią służbę sprawie ekumenii oraz przyczynić się do zachowania Ich dokonań w wiernej pamięci.
Ks. prof. W. Hryniewicza uczczono w dniu 20 listopada 2006 r. specjalną uroczystością na naszym Uniwersytecie, której punktem kulminacyjnym było wręczenie wielkiej Księgi Pamiątkowej. Kolejna uroczystość tego rodzaju – połączona z wręczeniem okolicznościowej Księgi przygotowywanej dla ks. prof. L. Górki – planowana jest na 2008 rok. Należy przypomnieć, że będzie to jednocześnie dwudziesty piąty rok działalności dydaktyczno-naukowej (pierwszego w Polsce!) Instytutu Ekumenicznego (1983-2008); fakt ten nadaje specjalny koloryt planowanym uroczystościom.
Poza tym dnia 30 września 2006 r. pracę naukową w Instytucie Ekumenicznym KUL zakończył piszący te słowa, w latach 1993-1997 i 2005-2007 sekretarz Komitetu Redakcyjnego zeszytu 7 „Roczników Teologicznych”. Przez uczestnictwo w pracach redaktorskich także nad niniejszym zeszytem, mimo że zakończyłem pracę w Instytucie Ekumenicznym KUL, chciałbym podziękować moim Profesorom oraz młodszym Kolegom za długie lata ekumenicznej współpracy. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję przede wszystkim pod adresem ks. prof. W. Hryniewicza, który był promotorem mojej pracy magistersko-licencjackiej oraz doktoratu z zakresu teologii ekumenicznej, uważam go więc za swego duchowego i naukowego Mistrza. Jako pracownicy IE KUL – zarówno obecni, jak i już nieobecni – wspólnie wiele przeżyliśmy w ciągu tych kilkunastu ekumenicznie i życiowo owocnych lat.
Od dnia 1 października 2006 r. rozpocząłem pracę w Instytucie Leksykograficznym KUL, który wydaje wielotomową Encyklopedię Katolicką. Dyrektorowi Instytutu Leksykograficznego, drowi Eugeniuszowi Ziemannowi SCJ, pragnę bardzo serdecznie podziękować za wyrozumiałość i cierpliwość. Pragnę podziękować również za to, że mnie przyjacielsko włączył do swojego Zespołu Redakcyjnego i pozwolił zadomowić się w nowym miejscu pracy. Te same słowa kieruję również pod adresem moich nowych Koleżanek i Kolegów!
Ks. Stanisław Józef Koza

• Koniec i początek
  • Lata szkolne Jezusa
  • Niedoskonali
  • Milczące dziecko
  • Czy można umrzeć dwa razy?
  • Czerwony Parasol

7,29 (34 ocen i opinii)
Cienie
Wojciech Chmielarz

8,21 (24 ocen i opinii)
Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar
Paweł Cieliczko , ks. Radek Rakowski

8,73 (11 ocen i opinii)
Milczące dziecko
Sarah A. Denzil

8,6 (10 ocen i opinii)
Czy można umrzeć dwa razy?
Leif GW Persson

7 (2 ocen i opinii)