Dziesięć tysięcy ukochanych

2004-01-01
2004-01-01
8373119957
Olga Zienkiewicz
literatura izraelska literatura hebrajska Izrael konflikt izraelsko-palestyński miłość

2041

Rozczarowanie spory rozmiarów :(

Rozczarowanie spory rozmiarów :(

Nauczyłam się kilku hebrajskich słów, dowiedziałam tego i owego o kulturze, o sposobie myślenia i priorytetach niektórych Żydów. Kolejna powieść przybliżająca realia tego fascynującego miejsca. Nie jest to moja ulubiona książka, ale przydatna, jeśli kogoś interesuje kultura Izraela.

Patrząc na tytuł i okładkę książki bałam się, co znajdę w jej środku. Okazało się jednak, że zupełnie niepotrzebnie. Historia miłości w tle konfliktu izraelsko - palestyńskiego została opowiedziana lekko i nieskomplikowanie. Sam rytm książki sprawił, że niezauważalnie w nią wsiąknęłam, przerzucając kolejne stronice. Nie wiem na ile autorka wyidealizowała Amiego w swoich wspomnieniach, jednak jego osoba i ich związek wydają się ideale. w przeciwieństwie do rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć. Fajne czytadło.

Dziwią mnie negatywne opinie na temat tej książki i odbieranie głównej bohaterki za puszczalską.Nie wiedziałam,że ludzie są jeszcze tak zacofani.Dla mnie książka warta polecenia.

Mnie się czytało świetnie. Powoli toczaca się akcja umożliwia wiarygodne przedstawienie bohaterów. Najsmakowitsze było poznawanie tła - życia w Izraelu. Zwykłe, codzienne życie splecione z poczuciem zagrożenia. Spodobały mi się fragmenty filologiczne dotyczące języka hebrajskiego, a zakończenie książki - wyjaśniające tytuł - naprawdę robi głębokie wrażenie. Polecam - sobie do następnego przeczytania, kiedyś..., i tym, dla których ważna jest nie tyle wartka akcja, co poznawanie bohaterów, chęć zrozumienia ich i ich świata - wewnętrznego i zewnętrznego.

gadatliwy goguś plus puszczalska prymuska równa się irytujące guano

gadatliwy goguś plus puszczalska prymuska równa się irytujące guano

Patrzę na okładkę i co myślę? "To będzie jakieś tanie romansidło, nie warto." A jednak przez wzgląd na moje zamiłowanie do Izraela zdecydowałam się. I nie żałuję.

Najsłabszą stroną tej książki jest, wg mnie, główny wątek, czyli właśnie romans. Za to jej mocną stroną są liczne wtrącenia dotyczące pochodzenia wielu hebrajskich słów (bohaterka studiuje językoznawstwo) i ciekawostki.

Całość czyta się lekko, ale książka "daje do myślenia" (wszystko kręci się wokół konfliktu izraelsko-palestyńskiego).

Wydaje mi się jednak, że dla ludzi nie interesujących się językiem hebrajskim i Izraelem może to być męcząca książka, no chyba że przeczytają ją właśnie dla części miłosnej, pomijając liczne językoznawcze wtrącenia.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Izrael