Dziesięć tysięcy ukochanych

Tłumaczenie: Olga Zienkiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
Ten Thousand Lovers
8373119957

Oparta na własnych doświadczeniach autorki powieść o miłości osnuta wokół konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dwudziestoletnia Kanadyjka Lily przyjeżdża na studia do Izraela, gdzie poznaje Amiego. Mężczyzna był kiedyś ambitnym i utalentowanym aktorem, ale wyrzekł się swoich marzeń na rzecz lepiej płatnego zajęcia. Obecnie przesłuchuje terrorystów arabskich. Praca ta budzi w nim wiele wątpliwości moralnych i skłania do refleksji nad stosunkami izraelsko-palestyńskimi. Romans z Lily sprawia, że Ami decyduje się porzucić znienawidzone zajęcie i ponownie próbować sił w teatrze. Okazuje się jednak, że zerwanie z dotychczasowym życiem nie jest wcale takie proste...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2004

Marija | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Patrząc na tytuł i okładkę książki bałam się, co znajdę w jej środku. Okazało się jednak, że zupełnie niepotrzebnie. Historia miłości w tle konfliktu izraelsko - palestyńskiego została opowiedziana lekko i nieskomplikowanie. Sam rytm książki sprawił, że niezauważalnie w nią wsiąknęłam, przerzucając kolejne stronice. Nie wiem na ile autorka wyidealizowała Amiego w swoich wspomnieniach, jednak jego osoba i ich związek wydają się ideale. w przeciwieństwie do rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć. Fajne czytadło.

Aldona | 2014-04-08
Przeczytana: 16 marca 2014

Mnie się czytało świetnie. Powoli toczaca się akcja umożliwia wiarygodne przedstawienie bohaterów. Najsmakowitsze było poznawanie tła - życia w Izraelu. Zwykłe, codzienne życie splecione z poczuciem zagrożenia. Spodobały mi się fragmenty filologiczne dotyczące języka hebrajskiego, a zakończenie książki - wyjaśniające tytuł - naprawdę robi głębokie wrażenie. Polecam - sobie do następnego przeczytania, kiedyś..., i tym, dla których ważna jest nie tyle wartka akcja, co poznawanie bohaterów, chęć zrozumienia ich i ich świata - wewnętrznego i zewnętrznego.

Monika | 2016-05-28
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Rozczarowanie spory rozmiarów :(

Rachela | 2013-07-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Bardzo zawiodłam się na tej książce. Skusił mnie opis historii w niej zawartej, Izrael, język hebrajski, więc kupiłam bez zastanowienia.I co się okazało? " Dziesięć tysięcy..." Edeet Ravel zaraz po przeczytaniu ( z wielkim trudem dotarłam do końca, ale tak już mam,że wszystko co zaczęłam muszę dokończyć) wylądowała na bibliotecznej półce jako dar.
Głowna bohaterka to dziewczyna bez jakichkolwiek zasad moralnych, sypia z każdym kto jej się nawinie. Bezmyślnie wplątuje się z wiązek bez przyszłości z facetem z problemami.
Większość opowieści stanowią opisy stosunków seksualnych i słownictwa z nimi związanego.Z każdą przeczytaną stroną czułam narastające obrzydzenie. Pozycja zdecydowanie nie dla mnie.

anetkaz1985 | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Dziwią mnie negatywne opinie na temat tej książki i odbieranie głównej bohaterki za puszczalską.Nie wiedziałam,że ludzie są jeszcze tak zacofani.Dla mnie książka warta polecenia.

jagarkar | 2012-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Patrzę na okładkę i co myślę? "To będzie jakieś tanie romansidło, nie warto." A jednak przez wgląd na moje zamiłowanie do Izraela zdecydowałam się. I nie żałuję.

Najsłabszą stroną tej książki jest, wg mnie, główny wątek, czyli właśnie romans. Za to jej mocną stroną są liczne wtrącenia dotyczące pochodzenia wielu hebrajskich słów (bohaterka studiuje językoznawstwo) i ciekawostki.

Całość czyta się lekko, ale książka "daje do myślenia" (wszystko kręci się wokół konfliktu izraelsko-palestyńskiego).

Wydaje mi się jednak, że dla ludzi nie interesujących się językiem hebrajskim i Izraelem może to być męcząca książka, no chyba że przeczytają ją właśnie dla części miłosnej, pomijając liczne językoznawcze wtrącenia.

ginewra | 2015-11-01
Na półkach: Izrael, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Nauczyłam się kilku hebrajskich słów, dowiedziałam tego i owego o kulturze, o sposobie myślenia i priorytetach niektórych Żydów. Kolejna powieść przybliżająca realia tego fascynującego miejsca. Nie jest to moja ulubiona książka, ale przydatna, jeśli kogoś interesuje kultura Izraela.

gadatliwy goguś plus puszczalska prymuska równa się irytujące guano

ella223 | 2016-02-09
Agnieszka | 2016-02-04