Wyprawa Sobieskiego na czambuły tatarskie 1672

Wydawnictwo: INFORTeditions
historia

Książka poświęcona jest działaniom wojennym 1672 roku określanego w polskiej historiografii „haniebnym rokiem”. Wojna polsko-turecka z lat 1672–1673 została opracowana przez historyków w XIX wieku. Ukazały się wtedy publikacje Konstantego Górskiego i Tadeusza Korzona. Obie te pozycje stanowią bogate źródło informacji, chociaż w chwili obecnej są przestarzałe. W niniejszej książce przedstawiona jest walka stronnictw malkontentów i prokrólewskiego i jej wpływ na polsko-tureckie działania militarne. Omówione zostały dwa sejmy z 1672 roku, na których miano zająć się zagrożeniem kraju, a które zostały zerwane przez zwalczające się stronnictwa. Opisane zostały działania militarne przeciw Turcji od lipca do października 1672 roku: walki na Ukrainie grupy kasztelana podlaskiego Karola Łużeckiego i hetmana kozackiego Michała Chanenki, oblężenie Kamieńca Podolskiego, oblężenie Lwowa, kampania Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie, rokowania w Buczaczu, przebieg Konfederacji Gołąbskiej i Szczebrzeszyńskiej. Ukazana została sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna Rzeczypospolitej w czasie panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Miłośnicy książki Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski” mają możliwość oceny, na ile wydarzenia opisane przez pisarza są zgodne z prawdziwym ich przebiegiem opartym na dokumentach historycznych.

źródło opisu: http://www.infort-sklep.pl

źródło okładki: http://www.infort-sklep.pl