Szlak godeł szalayowskich. Osobliwość turystyczna Szczawnicy

Okładka książki Szlak godeł szalayowskich. Osobliwość turystyczna Szczawnicy Barbara Alina Węglarz
Okładka książki Szlak godeł szalayowskich. Osobliwość turystyczna Szczawnicy
2010-01-01
47 min.
Szczawnica godła Józef Szalay tradycja

NOTATKI:

1. W sumie na przestrzeni lat powstało 105 tablic/godeł, które zawierały malowidła przedstawiające m.in. zwierzęta, ludzi, rośliny i przedmioty.
Każda tablica podzielona na dwie części: większą z malowidłem i mniejszą w formie wąskiego paska z napisem. Pierwotnie oba człony pisane były dużymi literami, z czasem z dużej pisano już tylko wyraz "Pod..."
2. Tablice wisiały nad drzwiami wejściowymi do chaty góralskiej. Józef Szalay w swoim przewodniku zanotował "Godła oznaczają, że się wynajmuje".
3. Pomysł wprowadzenia godeł jak i pierwotne ich wykonanie tradycja przypisuje twórcy i właścicielowi uzdrowiska Józefowi Szalayowi.
4. Stare szczawnickie rody: Węglarzy, Zachwiejów, Salamonów, Ciesielków, Majerczaków, Mastalskich, Wierciochów, Słowików, Malinowskich.
5. Dom "Pod basami"(za Urzędem Miasta) w okresie okupacji mieścił się tu tajny punkt przerzutowy, a jego właściciel (Józef Hurkała) był jednym z pierwszych członków ruchu oporu w Szcz-cy, przerzucał przez zieloną granicę na Węgry.
6. Domy należące do Żydów:
- "Pod jarzębinką" Jakuba Neugroschela (pierwotnie przy starej poczcie),
- "Pod księżycem" Józefa Fuhrera (obok zejścia do źródła "Szymon")
- "Pod rybą" (ul. Szalaya, przy moście na Zawodzie) i "Pod słoniem" (Szcz-ca Wyźnia) Mandela Chiela Mechela (sklep bławatny, trafika, sprzedaż spirytusu),
- "Pod sercem" Hermana Schimla (na Miedziusiu, zburzony w 1943 r.)
- "Pod trzema różami": pracownia krawiecka córki Samuela Bronnera i sklep kolonialny Bernarda Mannheimera (obecne PTTK),
- "Pod turkiem" nieznanej rodziny żydowskiej (za mostem na Zawodzie, rozebrany w 1943 r.)
- "Pod zegarem " jak wyżej (w okolicach starej masarni),
- "Pod węgierską koroną" Barucha Stogera (Kino, MOK),
- "Pod wilkiem" (na Balówce) Chaima Blaugrunda, a potem Ariego Lewkowicza (szklarza),
- "Pod złotym lwem" Isaaka Lustiga (obok mostu na Zawodziu).
7. Dzielnice Szczawnicy:
Szczawnica Niźnia,Wyźnia, Miedziuś, Barychów, Balówka.
8. Ul. Parkowa kiedyś nosiła nazwę Pomiedznik.
9. W chałupie "Pod rakiem" w latach 1892-1894 mieściła się klasa szkolna, a "Pod sroką" w latach 90-tych XIX w. odbywały się lekcje szkolne.
10. Z domu "Pod słońcem" pochodził Jan Węglarz- Barychowski, który postawił pierwszy drewniany krzyż na Bryjarce i podarował część ziemi pod budowę nowego kościoła.
11. W domu "Pod kosą" gościła w r. 1860 pisarka i poetka Deotyma- Jadwiga Łuszczewska.
12. W domu "Pod Mickiewiczem" należącym do literata Juliana Święcickiego mieszkał Bolesław Prus.

NOTATKI:

2. Tablice...

• 1ź) 2006-2010
  • 1a) Posiadam: domowa biblioteczka
  • 5) NOTATKI
  • 1g) Albumy/przewodniki
  • 1b) Z autografem/dedykacją autora

Dodaj cytat z książki Szlak godeł szalayowskich. Osobliwość turystyczna Szczawnicy