Szlak godeł szalayowskich. Osobliwość turystyczna Szczawnicy

Wydawnictwo: MOK Szczawnica
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
MAD_ABOUT_YOU

Zapraszamy na spacer unikatowym szlakiem godeł szalayowskich, który jest turystyczną osobliwością Szczawnicy. Na domach znajdujących się wzdłuż głównych ulic miasta zawieszone sa drewniane tablice, rodzaj szyldów, z nazwą i malowidłem, np. Pod kołem, Pod pielgrzymem, Pod winogronem. Są one kontynuacją XIX-to wiecznej tradycji przypisywanej Józefowi Szalayowi, twórcy i właścicielowi uzdrowiska.

źródło opisu: MOK Szczawnica, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

NOTATKI:

1. W sumie na przestrzeni lat powstało 105 tablic/godeł, które zawierały malowidła przedstawiające m.in. zwierzęta, ludzi, rośliny i przedmioty.
Każda tablica podzielona na dwie części: większą z malowidłem i mniejszą w formie wąskiego paska z napisem. Pierwotnie oba człony pisane były dużymi literami, z czasem z dużej pisano już tylko wyraz "Pod..."
2. Tablice wisiały nad drzwiami wejściowymi do chaty góralskiej. A Józef Szalay w swoim przewodniku zanotował "Godła oznaczają, że się wynajmuje".
3. Pomysł wprowadzenia godeł jak i pierwotne ich wykonanie tradycja przypisuje twórcy i właścicielowi uzdrowiska Józefowi Szalayowi.
4. Stare szczawnickie rody: Węglarzy, Zachwiejów, Salamonów, Ciesielków, Majerczaków, Mastalskich, Wierciochów, Słowików, Malinowskich.
5. Dom "Pod basami"(za Urzędem Miasta) w okresie okupacji mieścił się tu tajny punkt przerzutowy, a jego właściciel (Józef Hurkała) był jednym z pierwszych członków ruchu oporu w Szcz-cy, przerzucał przez zieloną...

Seebb | 2017-11-06