Anioł

BIS
2016-05-11
2016-05-11
Ewelina Kowalczyk-Kurzaj

Czwarty tom o braciach Montgomery- a bardziej o ich wybrankach- nieco już nuży, choć mniej niż tom trzeci. Wynikać to może z faktu, że pokusiłam się o przeczytanie ich jedna po drugiej bez większych przerw, a to nie zawsze jest dobre. Romans namiętny, dramaty wielkie, ale, jak się można spodziewać, ze szczęśliwym finałem...

Bardzo ciekawa i lekka lektura, w książce znajdziemy mieszankę najróżniejszych emocji mocno skumulowanych w czasie, jest to bardzo dużym plusem gdyż właśnie tego oczekuję sięgając po romans historyczny. Fabuła jest bardzo interesująca i wcale mi nie przeszkadzało to iż nie czytała poprzednich części. Mimo iż powieść nie jest obszerna zawiera w sobie dużo zwrotów akcji, zaskoczeń, fascynujących splotów ludzkich losów. W książce znajdziemy wiele motywów z życia pozostałych członków rodziny Montgomery, ich wzajemne przeplatające się losy ubarwiają wydarzenia, niektóre przedstawione sceny bardzo mnie bawiły. Romans historyczny jest drugim gatunkiem literackim po kryminałach, po który sięgam z miłą chęcią. Interesuje mnie zawsze w tego typu powieściach jakie było życie w dawnych czasach. W książce “Anioł” poznajemy jak w szesnastym wieku były traktowane kobiety, były poniżane, gwałcone, bite i więzione. Ale zdarzały się również silne kobiety takie jak nasza bohaterka, które walczyły zaciekle o swoją wolność. Autorka przenosi nas w świat pełen intryg, romansów i zwaśnionych rodów. Główną bohaterką powieści jest Elizabeth Chatworth szlachcianka, której uroda porównywana jest do anioła, i której żaden mężczyzna nie jest w stanie się oprzeć. Budzi ona również zachwyt swojego odwiecznego wroga Milesa Montgomerego. Kiedy Elizabeth zostaje porwana i przekazana Milesowi jej życie ulega zmianie. Dziewczyna od zawsze nie ufała mężczyznom, ponieważ szukali oni tylko sposobu aby ją pohańbić, jednak pobyt z Milesem i jego synem zmienia ją, a zakochany w niej mężczyzna robi wszystko aby zdobyć jej serce i zaufanie. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, bohaterowie bardzo dobrze wykreowani i dopasowani do siebie. Elizabeth od początku wzbudziła moją sympatię, jest pewna siebie, ambitna i uparta, potrafi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Autorka doskonale oddaje klimat i nastrój XVI Anglii. Książka bardzo ciekawa, ciężko było mi się oderwać od czytania. Oprócz szesnastowiecznej Anglii poznajemy również jak wyglądała w tym wieku Szwecja i Francja. Koniecznie muszę nadrobić zaległości i przeczytać poprzednie części, bardzo mnie zaciekawiły losu zwaśnionych rodzin.

Kto nie lubi romansów historycznych, nie zmieni swojego nastawienia pod wpływem „Anioła”. Jednakże te osoby, które zaliczają się do sympatyków gatunku, nie powinny żałować czasu poświęconego na lekturę. Powieść Jude Deveraux całkiem sprawnie realizuje założenia przyświecające takiej konwencji. Mamy bowiem klimat dawnych czasów i wiarygodnie przedstawione uczucie, jakie rodzi się pomiędzy głównymi bohaterami – Milesem i Elizabeth. A wszystko to na tle popularnego wątku zwaśnionych rodów, bo z takich właśnie skłóconych familii wywodzą się nasi protagoniści.

Więcej na temat powieści w recenzji na blogu:

„Anioł” Jude Devaeraux, to czwarty tom Sagi Rodu Montgomerych. Tym razem poznajemy losy najmłodszego z braci – Milesa. Przyznam szczerze, że czekałam na tę część, bo Miles od samego początku wydawał mi się interesującym bohaterem. Czy i ta część przypadła mi do gustu? Zapraszam na recenzję.

Elizabeth Chartworth, to piękna osiemnastoletnia kobieta, która jest siostrą Edmunda, Rogera oraz Briana, odwiecznych wrogów braci Montgomerych. Więc jakie jest zdziwienie Milesa, gdy pewnego dnia Elizabeth zostaje podrzucona do jego obozu. Miles znany jest z tego, że żadnej kobiecie nie przepuści, jednak Elizabeth go fascynuje, a jej piękno poraża. Mężczyzna postanawia, że nie odeśle dziewczyny do Rogera, choć wie, że narazi się na złość króla, swoich braci i znienawidzonego Chatwortha. Żadne z nich nie spodziewało się, że ich początkowa niechęć zamieni się w miłość. Tylko, czy mają szansę na szczęśliwe zakończenie? Oni myślą, że tak, jednak ich rodziny są odmiennego zdania.

„Anioł”, to kolejny bardzo fajny romans historyczny w dorobku twórczym Jude Deveraux. Każdy kto choć trochę mnie zna, wie, że lubię czasami poczytać właśnie takie książki, które przenoszą mnie w odległe czasy, bym tam mogła poobserwować zmagania miłosne rycerzy i panien z dobrych domów. W tej części poznajemy losy Milesa, najmłodszego z braci Montgomerych, który jest walecznym rycerzem, łamaczem niewieścich serc, ale i także mężczyzną o złotym sercu. Na jego drodze, przez zupełny przypadek pojawia się piękna Elizabeth Chartworth, która nienawidzi wszystkich z rodu Mongomerych. To młoda kobieta, która boi się męskiego dotyku, jednak jest bardzo odważna oraz waleczna. Tę dwójkę połączy uczucie, ale na drodze do ich szczęścia staną obydwie rodziny. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami.

W tej części autorka przypomina nam wiele sytuacji, które wydarzyły się we wcześniejszych tomach. Sprawę z Alice, śmierć Edmunda oraz Mary oraz wiele sytuacji, które dotyczyły kobiet braci Montgomerych. Jest, to niezbędne, gdyż Elizabeth zna te wszystkie historie tylko z ust swojego brata i nie ma pojęcia, że prawda była zupełnie inna. Spodobało mi się także, to, jak Jude Deveraux poprowadziła wątek dotyczący Rogera, który mimo haniebnych czynów, na sam koniec pokazał zupełnie inną twarz.

Saga rodu Montgomerych, to świetna czytelnicza przygoda. Autorka przenosi nas w szesnasty wiek i pokazuję nam Anglię, Szkocję, czy Francję takimi jakie były naprawdę. Każdy z tomów świetnie ze sobą współgra, a ja bardzo polubiłam wszystkich bohaterów. Na końcu książki znalazła się fajna niespodzianka, autorka pokazała nam przyszłość niektórych bohaterów, która jest fajnym dopełnieniem historii wszystkich braci.

Bardzo lubię romanse historyczne, więc i ten Wam serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bis.
Link do recenzji

Elizabeth Chartworth, to piękna osiemnastoletnia kobieta, która jest siostrą...

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

„Przez całe życie porównywano jej urodę do anioła, lecz nigdy wcześniej nie wyglądała tak krucho i delikatnie. Złote pasma fruwały wokół jej ramion jak kosztowna peleryna, a podarta suknia przypominała szaty męczenników.”

Która z nas jako mała dziewczynka nie marzyła o księciu na białym koniu, pięknym zamku, damach dworu, o tym, że jest księżniczką czy hrabiną. Czasy te bezpowrotnie minęły, a w ich świat możemy przenieść się tylko za pomocą książek. Romans historyczny to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Po książki tego typu sięgam z wielką przyjemnością.

Jude Deveraux w powieści „Anioł” przenosi czytelnika do XVI wiecznej Anglii, pełnej intryg, romansów, zdrad i niebezpiecznych związków. Przedstawia nam historię młodej szlachcianki Elizabeth Chatworth, której urodzie nie jest w stanie oprzeć się żaden mężczyzna. Wygląda ona wręcz jak anioł. Budzi również zachwyt swojego odwiecznego wroga- Milesa Montgomerego. Hrabia cieszy się złą sławą kobieciarza, który wykorzystuje kobiety, a następnie je porzuca. Kiedy główna bohaterka zostaje porwana, a następnie przekazana Milesowi, jej życie ulega zmianie. Od zawsze nie ufa ona mężczyznom, z którymi była zmuszona walczyć od najmłodszych lat. Odtrąca hrabiego, a wręcz brzydzi się nim. Jednak najmłodszy z rodu Mongomerych nie zamierza poddać się tak łatwo. Postanawia walczyć o kobietę, która go nienawidzi. Czy zdobędzie jej zaufanie i miłość?

Książkę czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Fabuła powieści jest ciekawa i interesująca. Pozwala się oderwać czytelnikowi od szarej i nudnej rzeczywistości i żyć historią, która znajduje się na kartach powieści. Występuje tutaj wiele zaskakujących i niespodziewanych zwrotów akcji.

Bohaterowie są doskonale wykreowani przez autorkę. Już od samego początku skradli oni moje serce. Elizabeth to kobieta pewna siebie, uparta, ambitna. Potrafi ona zadbać o swoje bezpieczeństwo, a bronią posługuje się lepiej niż nie jeden mężczyzna. Do tego nie boi się wyzwań. Miłość i bliskość drugiej osoby ją przerażają.

Natomiast Miles jest najmłodszym hrabią z rodu Montgomerych. Bracia niejednokrotnie traktują go jak dziecko. Jest on zabawny, uparty, pewny siebie, ale również wrażliwy na krzywdę innych ludzi. Uwielbia kobiety, które są jego słabością. Każda z nas z pewnością marzy o takim mężczyźnie jak on.

Język powieści jest prosty, co sprawia, że czyta się ją lekko, łatwo i przyjemnie. Autorka przenosi nas w piękne miejsca południowej Anglii, Szkocji oraz Francji.

Stajemy się też świadkami walki dwóch potężnych rodów: Chartworthów oraz Montgomerych, którzy od lat toczą ze sobą nieustanną wojnę. Sytuacje z przeszłości dają o sobie znać w każdym momencie ich życia. Nienawiść napędza ich do podejmowania kolejnych nieprzemyślanych działań.

Do tego autorka doskonale oddaje klimat i nastrój XVI wiecznej Anglii. Czytając czułam się tak, jak bym byłam świadkiem, a zarazem uczestnikiem zdarzeń, które zostały tutaj opisane. Razem z bohaterami przeżywałam ich przygody, rozterki i niepowodzenia. Mocno kibicowałam Elizabeth i Milesowi.

Na zakończenie mogę stwierdzić, że ciężko było mi się oderwać od tej historii. Nie odłożyłam książki, dopóki nie przeczytałam jej ostatniej strony. Zachęcam Was do sięgnięcia po nią. Za możliwość jej przeczytania dziękuję Wydawnictwu Bis.

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

"Nasza rodzina jest ogromna. Montgomery'owie mieszkają we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech."

Lekka i sympatyczna lektura, poprawiająca nastrój, dająca uczucie romantycznej satysfakcji czytelniczej. Udana mieszanka najróżniejszych emocji, mocno zintensyfikowanych i skumulowanych w czasie, właśnie tak, jak tego oczekujemy, sięgając po ten gatunek literacki. Intrygująca fabuła pełna zaskakujących zdarzeń, fascynujących splotów ludzkich losów, wzajemnych uzależnień, wpływów, podporządkowań i dominacji. Sympatyzujemy z bohaterami, chętnie śledzimy ich poczynania, niełatwą drogę do szczęścia. Postaci przekonują nas wyrazistością, interesująco dobranymi wadami i zaletami, ciekawymi dialogami podszytymi humorem. Przyjemne chwile relaksującego zaczytania.

Czwarty tom sagi zdominowała postać Milesa, najmłodszego z braci Montgomerych. Cieszący się dotąd wielkim powodzeniem u kobiet, niespodziewanie spotyka wrogo do niego nastawioną dziewczynę o silnym charakterze i nieprzeciętnej urodzie. Niezrażony trudnościami usilnie stara się zdobyć względy wybranki serca. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że wywodzi się ona ze zwaśnionego z Montgomerami rodu Chatworthów. Czy uda się wyjaśnić kłamstwa, wybaczyć krzywdy i zniewagi? Do jakiego stopnia urażona duma i honor mogą przeszkodzić w zdobyciu upragnionego życiowego spełnienia? Czego potrzeba, aby z nienawiści mogła narodzić się miłość? W książce wiele motywów z życia pozostałych członków rodziny Montgomery. Ich wzajemnie przeplatające się losy i podejmowane działania ubarwiają wydarzenia, dynamizują akcję i dostarczają nutkę niepewności o losy bohaterów. Saga rodu Montgomerych to dobra przygoda czytelnicza przenosząca nas w szesnasty wiek, tomy świetnie ze sobą współgrają, a zakończenie spina klamrą powieściowe wątki, uchylając także nieco tajemnicy z przyszłości ulubionych postaci.

bookendorfina.blogspot.com

Ostatnia z sagi Velvet. Piękne zakończenie sagi oraz kolejny tom całęj serii o rodzie Montgomery

Zaczęłam czytać a tu zderzenie - czytałam tą książkę pod tytułem POTRZASK. Bardzo dobra książka. Wyśmienity romans historyczny

inne wydanie Potrzask

inne wydanie Potrzask