Okładka książki Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków Andrzej Nowak (historyk)
Andrzej Nowak (historyk) Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2016-05-05
2016-05-05

Ja skupię się tutaj na pracy historyka. Książka świetna z punktu widzenia warsztatowego. Świetny choć nie porywający obraz polskich wyobrażeń o Rosji. Jaką była, jaką Polacy ją chcieli i jak sobie z nią radzić. Od TDP i Hotelu Lambert po Henryka Kamieńskiego. Książka z nietypowym układem przypisów dolnych. Książka wygląda jak zbiór komunikatów naukowych powstałych z ręki młodego doktoranta dziś znamienitego profesora Andrzeja Nowaka z UJ i PAN. Książka gdyby jej nadać ciągły układ przypisów a nie rozpoczynać od jedynki co stronę książka wyglądałaby jak świetna współczesna monografia, którą mimo przypisów i tak jest nią choć z archaicznym znanym z międzywojennych monografii układem przypisów, dość dziś archaicznym co sekcję kilku stronnic. Polecam fanom HMP i polskiej myśli w XIX w. oraz historii w ogóle

Stare, nieco przeredagowane teksty prof. Andrzeja Nowaka składające się na obraz Rosji i Rosjan w publicystyce emigracji polskiej między powstaniami listopadowym i styczniowym. Dobre i warte poznania, choć niezbyt porywające. Trudno oprzeć się wrażeniu, że rzecz została wydana na fali popularności profesora za sprawą jego "Dziejów Polski", która dobrze wróży rozmaitym przedsięwzięciom wydawniczym przezeń firmowanym. Niezależnie jednak od tego otrzymujemy całkiem interesujące studium tego czym carska Rosja była, mogła być czy też być powinna z punktu widzenia interesów Polski i Europy tamtego czasu. Pozostaje tylko żałować, że w dziele tak znakomitego autora (nic to, że określanego tu i ówdzie mianem "oficera politycznego") znalazło się miejsce na katastrofę smoleńską...

• Historia - ogólnie lub przekrojowo
  • Do kupienia