Opowieści frontowe Tom 1 Nocne wiedźmy.

Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawnictwo: Planeta Komiksów
6 (16 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Battlefields, Volume 1, Night Witches
komiksy
Nightwolf

Późne lato 1942 roku. Niemiecka armia naciera w głąb Rosji Sowieckiej, której obrońcy cofają się w nieładzie. Na wysuniętym rosyjskim lotnisku zjawia się nowa eskadra bombowa. Jej załogi będą latać kruchymi drewnianymi dwupłatami w śmiertelnie niebezpiecznych nocnych misjach za niemieckimi liniami, ryzykując gwałtowną śmierć w walce z najeźdźcą. Jednak dla tych lotników konsekwencje dostania się do niewoli byłyby jeszcze gorsze. Bo załogi 599 Pułku Nocnych Bombowców stanowią kobiety. Na śmiercionośnym niebie frontu wschodniego staną się legendą - znaną, zarówno towarzyszom broni, jak i wrogom, jako Nocne wiedźmy. Oparta na prawdziwej historii rosyjskich wojowniczek bezkompromisowa opowieść Gartha Ennisa i Russa Brauna nie oszczędza czytelnika, opisując wojnę na dzikim froncie wschodnim. Gdy komunistyczne i nazistowskie wojska spotykają się w bezpośrednim starciu, niewinność ginie szybko – i nawet ci, którzy ocaleją, nie wyjdą z tego bez szwanku

źródło opisu: Planeta Komiksów 2016

źródło okładki: http://geekzone.com.pl/

Dobrze narysowana historia osadzona w realiach Drugiej Wojny Światowej zarówno z perspektywy nazistów jak i sowietów. Wciąga i jest jednym z niewielu komiksów na faktach jakie miałem przyjemność czytać.

PolishPopkulturę | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Wydany w ramach tego samego cyklu "Drogi Billy" spodobał mi się głównie dzięki rozbudowanym portretom psychologicznym bohaterów. Niestety, pod tym akurat względem "Nocne Wiedźmy" prezentują się znacznie gorzej - postacie są tu pretekstowe i - co za tym idzie - kompletnie pozbawione charakterów. Na plus omawianej pozycji zaliczyć można jednak fatalistyczny klimat oraz fakt, że Ennis wojny nie gloryfikuje, lecz piętnuje; obnaża jej bezsens, przez co cała historia zyskuje mocno pacyfistyczny wydźwięk. I bardzo dobrze.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

czechu | 2016-04-24

Wolałabym ostrzejszą, bardziej surową kreskę - moim zdaniem bardziej by tu pasowała.
Niby fajna, niby ciekawa ale nie oferuje niczego więcej.

giera | 2016-04-20

Garth Ennis jest pisarzem, który potrafi opowiadać o II wojnie światowej. Polscy czytelnicy mieli okazję się już o tym przekonać. Jakiś czas temu oficyna Mucha Comics opublikowała dwa zbiorcze tomy z serii Opowieści wojennych oraz album Drogi Billy, który należy do cyklu Opowieści frontowych. W bieżącym miesiącu, dzięki wydawnictwu Planeta Komiksów, mamy możliwość przeczytania albumu Nocne wiedźmy, który należy do drugiej z wymienionych serii.

Akcja komiksu rozgrywa się w 1942 roku podczas wielkiej faszystowskiej ofensywy w ZSRR. Fabuła prowadzona jest dwutorowo, a wątki prowadzone są równolegle. Jednak w kilku miejscach dochodzi do bezpośredniego zetknięcia obu linii fabularnych. Jedna skupia się na oddziale najeźdźców (tu narratorem jest Kurt Graf), a druga – obrońców (tu narratorką jest Anna Charkowa). Właściwie w schemacie fabularnym nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że druga grupa to 40 dwuosobowych załóg 599 pułku nocnych bombowców, w którym służą same kobiety....