Warriors: Power of Three #6: Sunrise

Wydawnictwo: HarperCollins
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Sathilia

There will be three, kin of your kin . . . who hold the power of the stars in their paws. A mysterious murder in the ranks has ripped ThunderClan apart. But more secrets still remain to be discovered. Jayfeather is determined to find out who his real parents are. But he'll have to trample through a forest of lies in order to uncover the truth. Hollyleaf is shocked by her Clan's disobedience...

Jayfeather is determined to find out who his real parents are. But he'll have to trample through a forest of lies in order to uncover the truth. Hollyleaf is shocked by her Clan's disobedience of the warrior code, and distraught enough to strike out at someone she's always admired. And Lionblaze must bear horrified witness to events that will change everything he believes.

In the harshest days of leaf-bare Clanmate turns upon Clanmate, danger lurks behind familiar faces, and one more warrior may be lost forever. . . .

źródło opisu: https://www.harpercollins.com/

źródło okładki: https://www.harpercollins.com/

Nihilist | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem do końca czemu, ale nie podobał mi się ten tom. Sekret Leafpool - wiedziałam. Crowfeather - do przewidzenia. Co do morderstwa Ashfur'a przyznaję byłam zaskoczona. Ale zachowanie Hollyleaf pod koniec... Świat legł jej w gruzach, z uwagi na łamanie Kodu Klanów. Rozumiem. Obroniła klan przed wyjawieniem prawdy przez Ashfur'a tylko po to, żeby samej to zrobić? Tak szczerze nie wiem jakiej innej reakcji się spodziewała. Teraz klan jest w niebezpieczeństwie. Leafpool odeszła, Crowfeather stwierdził, że nie ma nic wspólnego ani z nią ani z rodzeństwem, jej własna córka chciała ją zabić... Brambleclaw... Jest mi go tak potwornie szkoda. Squirrelflight - okłamała uch wszystkich. Ale też kochała ich wszystkich. Robiła to dla ich dobra. Bo co innego mogła zrobić. I teraz oni wszyscy cierpią. Czemu?!