Nazistowskie bestie. Kaci z SS

2016-01-01
2016-01-01
Barbara Sławomirska
ss nazistowskie bestie hitler

Jestem na nie. W tej ksiażce nie znajdziecie historii transformacji człowieka w potwora, nie ma tu procesu przemiany, ani zbyt wiele o tym kim byli oprawcy, zanim się nimi stali oraz jak ponownie przepoczwarzyli się w ludzi. Zamiast tego ksiażka pełna jest szczególowych opisów tortur, co robiono więźniom, jak było to nieludzkie, a przecież zapowiedz ksiażki nie to sugeruje. Wszystko, co w niej napisane jest już powszechnie znane, zatem niczym Was autor nie zaskoczy. Męka, okrucieństwo, najgorsze tortury - taki tytuł byłby bardziej adekwatny.

Ciężkie tematy ale pierwszorzędnie przedstawione.Wysłuchałam z ogromnym zainteresowaniem.Lektor profesjonalnie czyta bez zbędnych emocji.Tego oczekuję po literaturze faktu.Gorąco polecam.

Dokument o naturze człowieka.

Dokument o naturze człowieka.

Koniecznie!

Koniecznie!

Co w nas ludziach siedzi, że gdy dostaniemy powiedzmy mundur i pejcz i trochę władzy nad innymi to zupełnie nam odwala. Budzi się w nas ta mroczna i okrutna osobowość. W tej książce jest pełno bólu, cierpienia, zwyrodnialstwa, zezwierzęcenia.. Czytając ją miałem ochotę sam wymierzyć sprawiedliwość tym zbrodniarzom. Nie do pomyślenia jak wielu ominęła jakakolwiek kara

Cztery biografie nazistów, raczej dla osób nie interesujących się tematem drugiej wojny światowej, nie ma tutaj jakiegoś strasznego zagłębiania się w życiorys danego bohatera. Szczególnie zawodzi rozdział dotyczący Josefa Mengele przez chaotyczne przeskoki w czasie oraz wyjątkowo mało na temat jego aktywności w Auschwitz.

Jest nieźle, chociaż oczekiwałem czegoś lepszego.

Jest nieźle, chociaż oczekiwałem czegoś lepszego.

Książka dla osób interesujących się historią. Autor zebrał tutaj biografie 4 osób, czterech esesmanów, istnych potworów, którzy przy sprzyjających warunkach z normalnych ludzi zmieniają się w bestialskich oprawców. 4 zbrodniarzy, 4 różne historie ale jeden wydźwięk. Ludobójstwo i sadyzm. Amon Göth, Ilse Koch, Oskar Dirlewanger i Josef Mengele. Wszystkie te osoby zapisały się na kartach historii jako ludzie okrutni, bezwzględni i nieludzcy. Wszyscy oni należeli do jednostek SS. Te osoby dzięki władzy jaką im dawała przynależność do tej elitarnej jednostki, decydowali o życiu i śmierci. Najbardziej jednak zaskakujące jest to, że powojnie osoby te okazywały się całkiem normalne i prowadziły normalne, spokojne życie. Mengele był wykształconym lekarzem, Dirlewanger otrzymał stopień doktora. Ilse Koch po opuszczeniu stanowiska w obozie zagłady stała się na pozór normalną spokojną panią domu.
Autor dokładnie przedstawił tutaj biografie czterech oprawców i sadystów, prawdziwych bestii w ludzkiej skórze. W przypadku każdej osoby stara się też przedstawić motywacje jakie kierowały każdą z osób. W książce tej zebrane zostały też dokładne opisy tortur jakich dopuściły się te osoby na więźniach. Są tutaj nawiązania do wspomnień ocalałych więźniów. Najgorzej przedstawiona została biografia dr Josefa Mengele. Jest bardzo chaotyczna i gorzej ją się czyta. Polecam tę książkę każdej osobie pasjonującej się tematyką drugiej wojny światowej.

Książka ma swoje lepsze i gorsze momenty. Najgorzej jak dla mnie wypadła część o Josefie Mengele - była niezwykle chaotyczna i zawierała sporo powtórzeń poszczególnych faktów, a często domysłów autora. Ogólnie rzecz biorąc spodziewałam się po książce czegoś innego niż dostałam. Oczekiwałam większej ilości faktów z życia i działalności opisanych osób podczas wojny. W części o Mengele opisane zostało przede wszystkim jego życie po wojnie, ukrywanie się w Ameryce Południowej (tu właśnie było dużo powtórzeń). Najlepiej napisana jak dla mnie część to pierwsza o Amonie Goth.

Książka dla lubiących historię . Autor przedstawia losy czterech osób które podczas drugiej wojny odznaczały się niesamowitym okrucieństwem i bestwialstwem . Próba wyjaśnienia jak stali się takimi ludźmi nie jest prosta do wyjaśnienia , akurat w tam tym czasie okoliczności sprzyjały takim ludziom .Losy trzech pierwszych "bohaterów" są podobne ,kariera,władza , i upadek. Ostatnia historia to o tym jak można się dobrze ukryć i uniknąć kary . Tak jak mówiłem jest to książka dla miłośników tego typu literatury.

O ile Josef Mengele jest 'bohaterem' (anty-bohaterem?) wielu publikacji, a sama jego osoba wzbudza mieszane uczucia (spotkałem się nawet z opiniami, że gdyby nie Mengele, dzisiejsza medycyna - w tym przeszczepy) byłyby jeszcze powijakach),tak o pozostałej trójce nie ma zbyt wielu książek. Owszem, jakieś pojedyncze publikacje, ale ogólnie rzecz ujmując nie ma ich aż tylu, co o Mengele. Dlatego też skusiło mnie - w przeciwieństwie do wielu innych, którzy książkę przeczytali - nazwisko Dirlewanger, bo to o kacie Warszawy wiem najmniej z całej tej czwórki, która pojawiła się w tej książce.

Co do książki, to muszę przyznać że jest to w pewnym stopniu esencja informacji o trójce anty-bohaterów, natomiast informacje o samym Josefie Mengele są...cóż, w mojej skromnej opinii zbyt ogólnikowe i głównie opowiadające o powojennym życiu Mengele.

Na pewno nie jest to książka, której zakupu bym żałował. Jako żywo zainteresowany tematem II WŚ jest to jakaś ciekawa pozycja, natomiast nie zostanie w mej pamięci jako perełka w mojej biblioteczce.

• II wojna światowa
  • HISTORIA