Bokser z Auschwitz – Losy Tadeusza Pietrzykowskiego

Wydawnictwo: Demart
Bokser z Auschwitz – Losy Tadeusza Pietrzykowskiego
monnalisa

Biografia Tadeusza Pietrzykowskiego – pięściarza, który zdobył tytuł Mistrza Wszechwag obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pisarz Tadeusz Borowski, który trafił do Oświęcimia, kiedy Pietrzykowskiego z niego wywieziono, w opowiadaniu U nas w Auschwitzu napisał o nim: „Jeszcze dziś tkwi w nas pamięć o Numerze 77, który bił Niemców jak chciał”.

źródło opisu: http://www.demart.com.pl/product/441,bokser-z-ausc...(?)

źródło okładki: http://www.demart.com.pl/product/441,bokser-z-ausc...»

Jeżynka | 2019-03-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2019
Przeczytana: 04 marca 2019

To historia tak nieprawdopodobna że trudno w nią uwierzyć. Kto by przypuszczał że obozowe piekło bohaterowi tej opowieści pozwolą przetrwać jego umiejętności bokserskie.

Tadeusz Pietrzykowski przed II wojną światową był świetnie zapowiadającym się bokserem w wadze koguciej. Zdobył tytuł wicemistrza Polski i mistrza Warszawy.
Po wybuchu wojny uczestniczył jako podchorąży Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu w obronie Warszawy. Po kapitulacji chciał przedostać się do Francji by tam walczyć jednak w trakcie przekraczania granicy węgiersko-jugosłowiańskiej został aresztowany przez Niemców. Po kilku miesiącach spędzonych w wiezieniu został wysłany pierwszym transportem do obozu zagłady Auschwitz gdzie otrzymał numer obozowy 77.
W historii obozu zapisał się jako bokser który toczył pojedynki z przeciwnikami najczęściej z wyższych kategorii wagowych które w świecie sportu nie miałyby prawa się odbyć. Tutaj jednak te umiejętności uratowały mu życie gdyż nagrodą za zwycięstwa było...

Hekate | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Doceniam w miarę obszerną bibliografię, zdjęcia, ładne wydanie, ale...

Książka dotyczy bardziej życia w obozie, niż tytułowego Boksera. Dla osoby, która nie interesuje się boksem, książka może być ciekawa. Dla osoby zainteresowanej na pewno może być niewystarczająca - niezbyt interesująca.

Niestety, pierwszy rozdział (wydawałoby się, że najważniejszy) jest bardzo chaotyczny. Można odnieść wrażenie, że jest on poszarpany, niedokończony. Autorka zaczyna zaciekawiać czytelnika dopiero później, ale pod warunkiem, że ten jest ciekaw historii obozowych.

Ładne wydanie i zdjęcia, niestety nie zatuszują błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

Szkoda, bo ta książka mogła być naprawdę dobra.

[Holocaust]
M. Bogacka "Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego"

Książka opowiada losy tytułowego boksera - Tadeusza Pietrzykowskiego, który trafił do obozu w Oświęcimiu pierwszym transportem. Obóz dopiero co się kształtował. Sport a konkretnie boks pozwolił mu przetrwać to piekło. Jak było wspomniane w książce, jako jedyny mógł bić Niemców bez praktycznie żadnych konsekwencji. Tylko raz, "w nagrodę" dostał zastrzyk z witaminy - tyfusu. Pracował w wielu komandach, z racji rozpoznawalaności i uczynnego zachowania miał wielu przyjaciół, którzy pomogli mu przetrwać najtrudniejsze chwile i w porę ostrzec przez zagrożeniem tj. egzekucjami. Oprócz obozu w Oświęcimiu przebywał też w Neuengamme oraz w Bergen - Belsen. Z relacji poznajemy m.in postać Maksymiliana Kolbe oraz Witolda Pileckiego. Ci ludzie zmienili Tadeusza, byli dla niego wzorcem zachowania.

Książka podzielona jest na kilka części - poznajemy przedobozowe losy Pietrzykowskiego, potem dostajemy relacje z życia w...

b_mol | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Poza historią życia w sposób dosadny dowiesz się jak wyglądało życie w Auschwitz. To do mnie najbardziej przemówiło w tej książce.

royal447 | 2017-12-24

Znakomicie przygotowana książka. Autorka musiała poświęcić na nią sporo czasu. Wiele cytatów, odnośników, a i dobrze się czyta. Warta uwagi pozycja o wyjątkowej osobistości. Bohater, bokser, który przeżył piekło II wojny światowej i poznał czym jest obóz koncentracyjny.

Lisowczyk | 2016-12-11

Ta książka zasługuje na jak najszerszy rozgłos!

SowazWieruszowa | 2016-01-09
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Im więcej czytamy, tym mniej wiemy. Te słowa idealnie pasują do tematyki Holokaustu, do której zaglądam po raz kolejny i po raz kolejny utwierdzam się w fakcie, że nigdy nie będę w stanie dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.
Moje wcześniejsze spotkania z Holokaustem to przede wszystkim ogólne, obozowe opracowania: o największych obozach w Europie i w Polsce, liczbie więźniów i ofiar. Tematyka oczywiście bardzo ważna, tragiczna i trudna, ale jednocześnie niezbyt wnikliwa. Tym razem przeczytałam o czymś, o czym niewielu ma pojęcie: w obozach organizowano regularne walki bokserskie.
O Tadeuszu Pietrzykowskim nigdy wcześniej nie słyszałam. Jest ponoć słynnym polskim bokserem, ale niestety nie dla takiej ignorantki tej dyscypliny sportowej, jak ja. Nie o boks tu jednak chodzi- przynajmniej nie w znaczeniu priorytetowym. Pasja Tadeusza Pietrzykowskiego stała się w okresie obozowej rzeczywistości jedynym sposobem na ocalenie życia i to właśnie o tym przede wszystkim jest "Bokser...

lipka02 | 2015-01-02

Ciekawa książka o życiu Tadeusza Pietrzykowskiego-sławnego przed wojną boksera,który w czasie wojny jako jeden z pierwszych został wysłany do obozu w Auschwitz.Następnie został wywieziony w głąb.Rzeszy do obozu w Neuengamme.Ostatecznie odzyskał wolność w.Bergen-Belsen.W.walkach bokserskich organizowanych w obozach koncentracyjnych ku uciesze nazistów walczył o chleb i życie. Swoją postawą udowadniał,że niemieccy esesmani nie są nadludzmi i chociaż panują w Polsce nie są niepokonani. Książka "Bokser z Auschwitz" wywarła na mnie ogromne wrażenie. Szczególnie utkwiły mi w pamięci losy Tadeusza . czasie wojny. Jego walka o przetrwanie i opieka nad słabszymi kolegami. Biografia ta jest warta przeczytania jak wszystkie książki o tematyce obozowej.

Kacper | 2014-06-15
Przeczytana: 21 maja 2014

Bardzo dobra książka. Nie tylko dla miłośników historii pięściarstwa, ale również tych, którzy interesują się życiem obozowym. Boks to tylko tło tej interesującej opowieści. Historia Pietrzykowskiego jest naprawdę niezwykła, kapitalny materiał na film.
Zdecydowanie polecam.

Zofiana | 2013-12-04
Przeczytana: listopad 2013

Opowieść o człowieku, którego umiejętności bokserskie pozwoliły przetrwać obóz zagłady - Auschwitz.
Książka o odwadze, a przede wszystkim walce do samego końca.