7 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
sztuka
smotex

Witold Cęckiewicz to jeden z najważniejszych architektów polskich po II wojnie światowej. Urodzony w 1924 roku, dzięki talentowi i ambicjom doszedł do pozycji, która umożliwiła mu realizację ważnych założeń pomnikowych, a także dużych przedsięwzięć o prestiżowym charakterze: hotel Cracovia i kino Kijów w Krakowie, oraz ikoniczna ambasada PRL w New Delhi. W jego działalności projektowej zaznacza się największe społeczne przedsięwzięcie lat powojennych – masowe budownictwo mieszkaniowe w postaci urbanistycznych projektów osiedli, najpierw na terenie socjalistycznego miasta Nowa Huta, potem modelowego osiedla Podwawelskiego, aż po niezrealizowane osiedle Chełmońskiego. Równolegle projektował również kościoły, od lat 60. do dzisiaj architektura sakralna stanowi ważny nurt jego dzieła, którego zwieńczeniem jest sanktuarium w Łagiewnikach.

źródło opisu: http://szlakmodernizmu.pl/

źródło okładki: instytutarchitektury.org

Mariusz Brząkalik | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

Ciekawie prowadzona rozmowa, bardzo naturalna w swojej formie, co zresztą wynika też z charakteru Profesora Cęckiewicza. Czas spędzony z tą książką można uznać, zdecydowanie, za udany. Najgorszą jej częścią są opisy projektów profesora zaaplikowane na samym końcu. Pozostaje mi mieć nadzieję, że tom II nie będzie miał podobnego jak zakończenie charakteru. Dla pasjonatów architektury - pozycja obowiązkowa, ciekawie ukazująca perypetie polskich projektantów w nowej, powojennej rzeczywistości.

Daniel Wytrwał | 2016-11-20
Przeczytana: 29 października 2016

Ciekawa książka, z punktu widzenia studenta budownictwa i mieszkańca Krakowa. Architekt praktycznie zaprojektował cały PRL-owski Kraków, za wyjątkiem Nowej Huty. Czego mi tutaj brakuje to taki praktycznych ciekawostek. Nie skończone zostały wszystkie wątki. Architekt jakby nie chciał do końca powiedzieć wszystkiego. Na pewno czasy PRLu były ciężkie z punktu widzenia budownictwa i nie tylko. Szkoda tylko, że hotel Cracovia zaprojektowany przez Cętkiewicza odszedł teraz w zapomnienie. Jego największe dzieło przeszło na emeryture.