Piotr i Magdalena. Ewangelia na dwa głosy

Tłumaczenie: Zbigniew Kasprzyk
Wydawnictwo: WAM
Pietro e Maddalena.Il vangelo corre a due voci.
religia
Niku

"Przepiękna książka o kobiecym wymiarze Kościoła" - w taki sposób Franciszek opisał Piotra i Magdalenę, gdy dziennikarz zapytał o tytuł, który aktualnie czyta Papież. Sam autor nie krył wzruszenia, gdy dowiedział się o opinii Ojca Świętego. Jednak uznanie dla książki księdza Damiana Marzotta nie powinno dziwić. Autor, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, omawianą...

Sam autor nie krył wzruszenia, gdy dowiedział się o opinii Ojca Świętego.
Jednak uznanie dla książki księdza Damiana Marzotta nie powinno dziwić. Autor, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, omawianą tematyką zajmuje się od trzydziestu lat. Konfrontuje się z pytaniami, których nie sposób dziś uniknąć. Dlaczego pogłębienie współpracy między kobietami a mężczyznami jest konieczne dla współczesnego Kościoła? Jaka jest rola kobiet w dziele ewangelizacji? Czy chodzi jedynie o przyznanie ról tradycyjnie przypisywanych mężczyznom?
Autor analizuje te ważne zagadnienia, przedstawiając znaczenie postaci kobiecych w Nowym Testamencie. Trzy artykuły zamieszczone w książce stanowią pogłębione i ewangeliczne spojrzenie na jedno z najważniejszych wyzwań Kościoła XXI wieku.

Wprawdzie to przede wszystkim mężczyzna przekazuje nowinę o powszechnym zbawieniu, ale robi to tylko wtedy, kiedy kobieta go poprzedza, przyjmuje, dotrzymuje mu towarzystwa i daje bodziec do działania.
(fragment książki)

"Przepiękna książka o kobiecym wymiarze Kościoła"
Papież Franciszek

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/piotr-i-magdalena/

Odzio | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Choć to książka zachwalana na portalach katolickich, to przyznam szczerze, że do połowy była (jak dla mnie) wciągająca i bardzo interesująca. Opisując losy i podział ról pomiędzy głównymi osobami pojawiającymi się w Ewangeliach. A dokładnie ról pomiędzy mężczyznami i kobietami. Druga część jest bardziej techniczna i co chwilę odnosi się do tekstu z Biblii i dla pełnego odbioru wymaga jednak dogłębnej jej analizy. Przez co książka straciła na dynamice i syntetyczności przekazu.

Soledad | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

To raczej zbiór wykładów, który trudno się czyta bez Pisma św. pod ręką. Autor podjął interesujący temat kobiet w pierwszych dekadach Kościoła i udało mu się - według mnie - wychwycić elementy, o których rzadko się mówi lub pisze. Nie jest to jednak nic nowatorskiego, a naukowy język nie ułatwił mi lektury.