Dżataki. Przypowieści świata buddyjskiego

LubimyCzytać

Dżataki to opowieści opisujące najważniejsze wydarzenia z poprzednich żywotów Gautamy Buddy, kiedy to nazywany był Bodhisattwą. Teksty te są niezwykle ważne dla zrozumienia podstawowych zasad buddyjskich nauk dotyczących wskazówek właściwego ludzkiego życia, które prowadzić powinno do wyzwolenia z cierpieniem będącego naszą powszednią rzeczywistością. Te barwne i obejmujące wszechstronnie różne aspekty życia ludzi, ale i innych żywych stworzeń, powstawały na kilka wieków przed sztandarową „miłością bliźniego” etyki chrześcijańskiej. Musimy ponadto zdawać sobie sprawę, że miłość do „naszych młodszych braci” – do zwierząt, była wyartykułowana wyraźnie dopiero przez św. Franciszka. Według tradycji istnieją dwa „kanoniczne” zbiory buddyjskich przypowieści. Jedna z nich znajduje się w olbrzymim dziele palijskim zawierającym 547 historii o bodhisattwach. Album pt. „Dżataki. Przypowieści świata buddyjskiego” z tekstem Janusza Krzyżowskiego i licznymi zdjęciami Andrzeja Kotnowskiego z krajów buddyjskich, jest pierwszą polską adaptacją zbioru ze Sri Lanki.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras