Dzieje polskiej motoryzacji

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
technika
LubimyCzytać

Książka "Dzieje polskiej motoryzacji" to prawdziwa skarbnica wiedzy o polskich fabrykach, pojazdach i zespołach. Przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z polską motoryzacją w okresie minionego stulecia. Historia rozpoczyna się w czasie, gdy na ziemiach polskich pojawiły się pierwsze pojazdy samochodowe, następnie opisane są nieśmiałe próby zrzeszania się naszych automobilistów, okres międzywojenny, kiedy cztery i dwa kółka stawały się coraz bardziej popularne, czasy powojenne aż do dla 70.-90. XX wieku, w których nastąpił największy rozkwit rodzimej motoryzacji.W publikacji przedstawiony został proces upadku większości krajowych fabryk samochodowych i motocyklowych, a także rozwój polskich zakładów produkujących autobusy i zespoły napędowe, należących do europejskiej czołówki. Uzupełnieniem opisu tych wydarzeń są rozdziały dotyczące dziejów przemysłów pokrewnych - rafineryjnego, oponiarskiego, ciągnikowego, a także zajmującego się wytwarzaniem pojazdów wojskowych. Interesujące jest zestawienie kilkudziesięciu jeżdżących prototypów samochodów, z których wiele posłużyło jako inspiracja dla konkretnych rozwiązań wykorzystywanych również przez światowych producentów.Mimo że udział Polaków w światowej motoryzacji był raczej skromny, warto ocalić od zapomnienia to, co do niej wnieśliśmy.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Dominik | 2019-09-12

Dobra książka, lecz niestety w tej beczce benzyny znalazła się spora łyżka towotu... Trafiają się pewne błędy merytoryczne i niewłaściwe podpisy pod zdjęciami - osoby mające już pewną wiedzę o opisywanych samochodach może to razić, lecz warto na te pomyłki przymknąć oko, gdyż to jedna z naprawdę nielicznych książek opisujących gruntownie dzieje polskiej motoryzacji od początków jej istnienia, aż po czasy współczesne. Dużym plusem tej publikacji jest spory i wartościowy materiał ilustracyjny.