Motoryzacja w Polsce

2012-10-15
2012-10-15
9788377052075
samochody motoryzacja auta historia

Okładka książki Polacy w rajdach i wyścigach samochodowych Robert Mucha, Stanisław Szelichowski
Polacy w rajda... Robert Mucha, Stani...
Okładka książki 120 lat sportu samochodowego w Polsce Robert Mucha, Stanisław Szelichowski
120 lat sportu... Robert Mucha, Stani...

Ksiazka dosc dobra , ale ja bym tam sporo dodal
W sumie nie wiem , czy polecam
Janusz

Ksiazka dosc dobra , ale ja bym tam sporo dodal
W sumie nie wiem , czy polecam
Janusz

Warto poczytać troszeczkę chociaż o naszym rodzimym rynku motoryzacyjnym, ponieważ przyniósł nam nie tylko niezły zarobek (w czasach swojej świetności i rozkwitu, ma się rozumieć),ale i powinien nas napawać dumą z pomysłowości i talentu Polaków. Nasze Junaki do dnia dzisiejszego jeżdżą po polskich i (!)kubańskich drogach. Wiem, że skupiłam się na jednośladach, ale oczywiście album wyczerpująco opowiada głównie o samochodach różnego typu. Rozdziały są dokładnie podzielone na: historię ogólną motoryzacji polskiej, samochody osobowe, autobusy, pojazdy użytkowe, jednoślady, zagraniczne ale "made in Poland", pojazdy wojskowe, ogólne informacje o rynku motoryzacyjnym i prototypy. Znajdziemy tutaj również kilka informacji o rynkach pokrewnych, czyli o rafineryjnym i oponiarskim, oraz o masowej produkcji silników, muzeach i zabytkach. Dodatkowo album wydrukowany został na wysokiej jakości papierze kredowym, a fotografie są dokładne i o wysokiej rozdzielczości. Pozycja nie jest może wyczerpująca technicznie, ale według mnie nadaje się idealnie nie tylko dla początkujących miłośników czterech kółek, ale i dla "starych wyjadaczy", którzy mogą potraktować ją jako swoistego rodzaju "najlepsze z najlepszych".

Nakładem Wydawnictwa Carta Blanca ukazała się prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników i entuzjastów czterech kółek, zwłaszcza w naszym rodzimym wydaniu.

Stanisław Szelichowski zabiera nas w fascynującą podróż po dziejach naszej motoryzacji, od jej zarania w pierwszych latach niepodległości, aż po czasy współczesne. Pokazuje szczególne etapy rozwoju tej gałęzi przemysłu, tego jak kształtowała się ona w różnych dekadach, w obliczu zawirowań, politycznych, ekonomicznych i społecznych, jakich nie szczędził nam wiek dwudziesty. Opisuje samochody osobowe, ciężarowe, pojazdy tworzone dla wojska, autobusy, motocykle oraz dynamicznie i twórczo rozwijającą się polską myśl techniczną, konstrukcyjną i projektową (a na tym polu poszczycić się mogliśmy naprawdę dużymi sukcesami).
Znajdziemy w tej publikacji znane nam wszystkim doskonale modele samochodów i motocykli takie jak: Warszawa, Syrena, Jelcz, Polonez, licencyjny Fiat czy kultowy już Junak oraz takie o których niewiele osób wie i pamięta: Mikrus MR 300, Polski Fiat 618, Żubr, motocykl Podkowa 98. Prawdziwymi perełkami jest jednak cała gama samochodów o bardzo nowatorskich jak na swoje czasy rozwiązaniach technicznych, które zostały w sferze prototypów i nigdy niestety (z różnych oczywiście powodów) nie weszły do masowej produkcji. Zupełnie zjawiskowa Syrena Sport, wyprzedzający swoje czasy Beskid, Warszawa 210, Smyk, Gacek, Odra 042 czy Polski Fiat 125p Coupe i wiele wiele innych.
Oprócz niewątpliwych walorów tekstowych i poznawczych, trzeba naprawdę pochwalić znakomite wydanie tej publikacji: porządna twarda oprawa, znakomita jakość papieru i druku, bardzo dobre, przejrzyste i wyraźne zdjęcia.
Książka Stanisława Szelichowskiego „Motoryzacja w Polsce” to bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla fanów motoryzacji (tych zapewne przekonywać nie muszę) lecz również dla szerszego gremium czytelników, gdyż ta historia to również odbicie losów Polski i wybitnych Polaków: konstruktorów, inżynierów, mechaników, projektantów, których pomysły i wizję miały duży ( choć bardzo często niewykorzystany) wkład w światowy rozwój tej gałęzi przemysły.

• Inne
  • 5) Motoryzacja
  • Motoryzacja
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Motoryzacja w Polsce