Wczesnochrześcijańskie pojęcie Boga

Wydawnictwo: WAM
religia
LubimyCzytać

De Trinitate Nowacjana jest dziełem niewielkim, bardzo archaicznym w swej teologii, w wykładach systematycznych na temat Trójcy Świętej zwykle pomijanym, gdyż uważanym za przewyższone przez dokonania i precyzacje późniejszych Ojców. Jest to jednakże pierwsza książka w Kościele poświęcona w całości Trójcy Świętej, napisana prawdopodobnie w pewnej zależności od Tertulianowego Przeciw Prakseaszowi.Ks. Krzysztof Sordyl stara się przeanalizować wypowiedzi Nowacjana i przez pokazanie ich polemicznego charakteru oraz omówienie krytykowanych poglądów pomaga zrozumieć, dlaczego Nowacjan pisał w ten sposób. Autor wykazuje również, że problemy poruszone przez Nowacjana są żywotne i zasługują na większą uwagę w refleksji nad początkami naszej teologii. Pokazuje też, że idee Nowacjana nie były bynajmniej ślepą uliczką, ale przyczyniły się do wytyczenia kierunku rozwoju refleksji trynitarnej.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!