Interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku

Wydawnictwo: Helion
3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LubimyCzytać

Problem interfejsu dla osób z różnego typu dysfunkcjami jest badany od lat. Powstało wiele reguł, heurystyk i zaleceń dotyczących zwłaszcza interfejsu WWW. Punktem odniesienia musi być w tym wypadku obejmujący różne dysfunkcje i stale aktualizowany zestaw zaleceń odnośnie do jego budowy: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG2). Osoby z dysfunkcją wzroku są skazane głównie na percepcję słuchową, zatem przygotowany dla nich interfejs użytkownika musi być tekstem.

Autorzy sądzą, że zalecenia WCAG2 staną się bardziej zrozumiałe dla programistów i projektantów, kiedy poznają oni kognitywne mechanizmy przetwarzania informacji językowej. Leżą one bowiem u podstaw WCAG2, jednak sam standard ich nie omawia. Założenie to zdecydowało o kształcie niniejszej książki.

Osobne rozdziały poświęcono w niej opisowi procesów percepcji i uwagi, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów przetwarzania informacji językowej; omówieniu struktur i relacji semantycznych, tworzących w ludzkim umyśle sieć semantyczną; analizie zaleceń WCAG2, zwłaszcza tych odnoszących się do dysfunkcji wzroku; wreszcie praktycznemu zastosowaniu zasad i zaleceń sformułowanych w trzech pierwszych rozdziałach.

Autorzy przyjmują, że interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku to przypadek szczególny, uwypuklający wszystkie problemy związane z projektowaniem interfejsu użytkownika. Sądzą więc, że wiedza o mechanizmach poznawczych i komunikacyjnych człowieka pozwoli programistom i projektantom na świadome konstruowanie tzw. interfejsu intuicyjnego. Dołączona do książki płyta CD zawiera próbkę interfejsu użytkownika oraz wypowiedzi osób z dysfunkcją wzroku, które korzystały z interfejsu za pomocą czytnika ekranu.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

maniczko | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Bardzo ciekawy temat książki, kilka rozdziałów faktycznie przekazuje interesujące treści, jakkolwiek rozdział 2. "struktura semantyczna języka naturalnego" autorstwa Wiesława Łubaszewskiego oraz Izabeli Gatkowskiej, wydają się być całkiem oderwane od rzeczywistości, znacząco kontrastują z resztą książki. Sama książka jest bardzo krótka, a umieszczenie w niej ponad 50 stron bardzo teoretycznego rozdziału, nie odzwierciedlającego temat tej książki całkowicie psuje moją jej ocenę. W związku z powyższym pomimo ciekawego (i bardzo często pomijanego tematu) odradzam lekturę tej książki.