Eurazjatyckie imperium. Historia Imperium Rosyjskiego od 1552 do dzisiaj

Okładka książki Eurazjatyckie imperium. Historia Imperium Rosyjskiego od 1552 do dzisiaj Helene Carrere d'Encausse
Helene Carrere d'Encausse Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Historyczna historia
historia
2014-01-01
9788361199649
Krystyna Antkowiak
Rosja historia Rosji imperium rosyjskie

Okładka książki Central Asia: 130 Years of Russian Dominance, A Historical Overview (3rd Edition) Edward A. Allworth, Helene Carrere d'Encausse, Ian Murray Matley, Karl H. Menges, Johanna Spector, Arthur Sprague
Central Asia: ... Edward A. Allworth,...

Jest to studium nie tylko historyczne, ale i politologiczne. Główną osią rozważań autorki jest położenie geograficzne Rosji. Nie jest to nowe podejście do tej problematyki, było popularne już od końca XIX wieku, gdy zastanawiano się, w którą stronę zmierza rozwój państwa rosyjskiego. Zdaniem autorki imperium rosyjskie miało trzy cechy, które sprawiały, że było numer jeden w dziejach - był to długi czas trwania, rozmiar, oraz kontrolowanie tego rozmiaru.

Helene Carrere jest poczytną autorką na rynku księgarskim we Francji, jej książka prezentuje francuskie spojrzenie na imperializm rosyjski, jest nieco odmienny od anglosaskiego, stąd warto mu się przyjrzeć. Niemniej lektura nie jest prosta, wymaga dużego skupienia, ponieważ autorka ze swoimi poglądami rzuca czytelnika na głęboką wodę, dotykając stosunkowo wielu aspektów w niezbyt obszernej publikacji.

• 12 Historia: XVII w.
  • Rosja, ZSRR
  • 20 Historia: przekrojówki, eseje
  • 15 Historia: XIX w.
  • Nigdzie
  • Studia eurazjatyckie

Dodaj cytat z książki Eurazjatyckie imperium. Historia Imperium Rosyjskiego od 1552 do dzisiaj