Helene Carrere d'Encausse

Hélène Carrère d`Encausse urodziła się w Paryżu 6 lipca 1929 roku jako Hélène Zourabichvili, w rodzinie gruzińsko-rosyjskich emigrantów. Autorka jest jedną z najwybitniejszych historyków francuskich,... Hélène Carrère d`Encausse urodziła się w Paryżu 6 lipca 1929 roku jako Hélène Zourabichvili, w rodzinie gruzińsko-rosyjskich emigrantów. Autorka jest jedną z najwybitniejszych historyków francuskich, sowietologów i jedną z najznakomitszych znawczyń historii i kultury rosyjskiej na świecie. Wykładała historię i nauki polityczne na uniwersytetach francuskich. W roku 1990 została członkiem Akademii Francuskiej, a od roku 1999 jej dożywotnim sekretarzem. Współpracuje z instytucjami europejskimi: w latach 1986-1987 zasiadała w „komitecie mędrców” do spraw reformy kodeksu obywatelstwa, w roku 1992 doradzała Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, a dwa lata później została posłem w Parlamencie Europejskim. W roku 2008 otrzymała Legię Honorową.
Pomimo iż z jej ogromnego dorobku, w Polsce ukazały się zaledwie trzy książki, w tym dwie w wydawnictwach podziemnych (Stalin. Państwo terroru, „Krąg” 1983 oraz Spękane imperium, „Głos” 1985), została oficjalnie doceniona przez władze Rzeczpospolitej. W roku 2011 otrzymała z rąk Prezydenta RP Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, cywilne odznaczenie przyznawane cudzoziemcom i obywatelom polskim zamieszkałym za granicą, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę Polski z innymi państwami i narodami.

źródło opisu: http://www.derewiecki.pl/

źródło zdjęcia: http://www.academie-francaise.fr/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Eurazjatyckie imperium. Historia Imperium Rosyjskiego od 1552 do dzisiaj
Eurazjatyckie imperium. Historia Imperium Rosyjskiego od 1552 do dzisiaj
Helene Carrere d'Encausse

6 (2 ocen i 1 opinii)
Eurazjatyckie imperium. Historia Imperium Rosyjskiego od 1552 do dzisiaj Seria: Biblioteka Historyczna
Każdy autor historii Rosji musi się odnieść do jej geograficznego położenia pomiędzy Europą i Azją. Każdy też musi odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ na dzieje Rosji ma takie właśnie ukształtowanie j...
czytelników: 10 | opinie: 1 | ocena: 6 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
2
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd