Przyjaciółki

Wydawnictwo: Waneko
友だちの話
komiksy
Dejikos

Eiko i Moe są trochę jak ogień i woda. Eiko jest raczej spokojna i nie wyróżnia się tłumu, zaś gdy ta druga idzie ulicą oglądają się za nią wszyscy faceci, aczkolwiek pomimo tych różnic trudno znaleźć lepsze przyjaciółki niż te dwie. Sporo się jednak zmienia, kiedy Moe znajduje sobie chłopaka, któremu mówi prosto z mostu „Eiko jest dla mnie najważniejsza”. Czy można połączyć tak silną przyjaźń i bycie w związku?

źródło opisu: Waneko, 2015

źródło okładki: www.waneko.com.pl

Lidka | 2017-06-14

Nie jestem fanką mangi i ciężko się ją czyta ;) Przeczytałam na prośbę dzieci i nie była taka najgorsza. Cieszyłam się tylko,że jest to co prawda jedna z dłuższych mang ale za to tylko 1 tom :)
Polecam fanom tego stylu :)

WisemantheWise | 2017-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2017

"Czy to jest przyjaźń czy to jest kochanie...?" Tym znanym muzycznym zapytaniem można by określić mangę "Przyjaciółki". Ukazana została w niej bowiem mocno skomplikowana relacja uczuciowa. Dwie uczennice - tytułowe przyjaciółki, różniące się między sobą jak dzień i noc, a jednak akceptujące się w 100%. Ich przyjaźń jest tak mocna, że nawet wygrywa z uczuciem damsko-męskim. Bowiem Ta ładniejsza i bardziej popularna odpędza nawet chłopaków chcących się z nią umawiać, właśnie dla dobra przyjaciółki - skromnej, cichej, wstydliwej.
Relacje dziewczyn jednak w mojej ocenie są trochę przesadzone, pokazane zbyt skrajnie. Tak jakby między nimi było coś więcej niż przyjaźń.
Historia przyjaciółek ukazana jest w trzech rozdziałach z trzech różnych punktów widzenia różnych bohaterów. Bowiem i wśród męskiej części uczniów mamy przyjaciół, kumpli wspierających się w trudnych chwilach, co też wg mnie przedstawione jest zbyt skrajnie.
Manga raczej skierowana do dziewcząt, kobiet i w takim tonie...

electric_cat | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Powiecie, że herezje głoszę i krzywdzące bzdury opowiadam, ale powyższe przykłady pochodzą z prywatnej obserwacji. Jako kobieta o męskim mózgu jakoś nie potrafię pojąć radosnego kwilenia, cmokania się po policzkach i innej fury zachowań typowo babskich. "Gabryśka, o ja pitolę"
Ale... ale ostatnio obejrzałam sobie scenkę rodzajową: w busiku siedziały sobie dwie kumpele - piękna i ta druga. Ta druga opierała głowę o szybę i ze znudzeniem coś tam pomrukiwała w odpowiedzi, a ta piękna wywrzaskiwała swe żale, że zaszła w ciążę, ale chyba nie do końca wie z kim. No smutek. Widocznie mniej urodziwa słyszała to od przynajmniej pół godziny, ja od jakiś dwóch minut i już miałam dosyć tego "500 plus" szanownej nastki. Ale ta druga wspierała. Jak przyjaciółka. I pewnie się zastanawiała czy zdąży do domu na "Trudne sprawy".

Suza | 2015-11-13
Przeczytana: 2015 rok

O prawdziwą przyjaźń jest raczej trudno. Powierzchowne relacje oparte na pozorach, wspólne pogaduszki, a następnie obmowa, gdy druga osoba zniknie z pola widzenia - tego typu sytuacje nie należą do rzadkości. Ale czy nie warto mimo wszystko dalej szukać? Wiele osób może dziwić, że szkolna piękność Moe i nieśmiała Eiko są ze sobą tak blisko. Wielu może wątpić w prawdziwość ich przyjaźni, ta jednak nadal trwa. Może Eiko zwyczajnie podporządkowuje się władczej, pewnej siebie Moe i nie ma odwagi tego zmienić? Nie, w tym jest coś więcej, możecie mi wierzyć. Piękna Moe mogłaby mieć praktycznie każdego chłopaka, a jednak nadal jest sama. Powód jest prosty, każdemu, kto wyznaje jej uczucia stawia jeden warunek - ma dbać o Eiko bardziej, niż o nią samą. Choć kryterium jest tylko jedno, drastycznie zawęża grono kandydatów. W końcu trafił się jednak śmiałek gotowy zaakceptować taką kolej rzeczy. Ale czy Tsuchida...

Maromira | 2015-06-25
Przeczytana: 21 czerwca 2015

To chyba najdłuższa manga, jaką kiedykolwiek czytałam. Za to dopracowana w szczegółach. Historia ciekawa, choć mogłaby się ciągnąć - w końcu gdyby streścić akcję, to okazałoby się, że w sumie to nic się tam nie dzieje - zaciekawia i przykuwa uwagę.
Mam nadzieję jedynie, że autorki zdecydują się na kontynuację. Choć zakończenie zamyka całą akcję, to aż chęć bierze, aby to przeciągnąć, aby pokazać, jak to będzie dalej. Jestem bardzo ciekawa tego obrazu, zatem będę trzymać kciuki za tę niemożliwą wręcz sprawę.

książek: 1918
dehira | 2015-10-10

Bardzo mi się spodobała kreska - cienkie, chude i często krzywe nóżki bohaterek mają niesamowity urok :3
Sama fabuła broni się fantastycznie - jest tak ciepła i pozytywna, że dopiero po przeczytaniu zorientowałam się, że właśnie takiej lektury brakowało mi od dłuższego czasu. Manga pozostawia niedosyt, szkoda, że nie ma drugiego tomu. Wszyscy bohaterowie byli fajni, tacy prawdziwi na swój sposób, nikt mnie nie wkurzał.. słowem - śliczna, optymistyczna i cieplutka historia o zakochiwaniu się.

MasamiChan | 2015-08-12

Manga ciekawa, kreska dobra. Zakończenie pozostawia mały niedosyt. Ogólnie jest to typowe shoujo. Fanom tego gatunku polecam.

Aya | 2016-04-23
Na półkach: Manga, Przeczytane, Japonia, 2016
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Całkiem przyjemna i sympatyczna manga. Nic oryginalnego, ale miło i szybko się czytało.

Nie czytałam oryginału, ale wersja angielska - szczególnie oneshota - jest nieporównanie lepsza.

su627 | 2018-11-20