Sword Art Online: Progressive 01

Okładka książki Sword Art Online: Progressive 01 Reki Kawahara
Okładka książki Sword Art Online: Progressive 01
Reki Kawahara Wydawnictwo: Yen Press Cykl: Sword Art Online Progressive [Kotori] (tom 1) fantasy, science fiction
Sword Art Online Progressive [Kotori] (tom 1)
Yen Press
2015-03-24
2015-03-24
Stephen Paul
SAO Sword Art Online Aincrad light novel Yen Press

Chociaż ta książka wyszła w Japonii w 2012, a u nas w 2019 i to właśnie wtedy ją kupiłam, dopiero teraz ją przeczytałam i jeny, jestem zdziwiona jak długo kazałam jej czekać. "Sword art online progressive" to świetny powrót do Aincradu - naprawdę tego potrzebowałam.

Bardzo mnie cieszy, że autor zdecydował się wrócić do oryginalnej gry, do początków historii Kirito, i ją rozwija. SAO wzbudzało we mnie takie emocje, jak żadna opisana potem w serii gra, więc możliwość dokładniejszego poznania przebiegu rozgrywki na pierwszych poziomach jest naprawdę świetna.

Podoba mi się to nowe spojrzenie; są tu chwile codzienności, drobne misje, ale też i duże emocje związane z walkami z bossami. Ciekawie śledzi się bohaterów przez te pierwsze poziomy, gdzie gracze dopiero przełamują się do szarżowania na potwory ryzykując swoje życie. Miło też poznać lepiej początki znajomości Kirito z Asuną, no i z Agilem, oraz zaczątki przyszłych zgrupowań i gildii.

"Miała w sobie ulotność gwiazdy, a zarazem ostrość stalowego miecza."
Kirito potrafi być dość poetycki, nie sądzicie? :D Ścieżka Kirito i Asuny przecięła się szybko, ale ich przyjaźń buduje się powoli. Ogromnie podoba mi się, jak cudownie ją opisał, to takie urocze. A w ich relacji od początku widać taką nić zrozumienia... ^^

Ja po prostu uwielbiam wracać do tego świata i mam nadzieję, że będę miała jeszcze do tego wiele okazji! Na pewno niedługo nadrobię pozostałe tomy Progressive, które też od dawna czekają na półce :D

Każdy były czy obecny fan mangi i anime musiał słyszeć o głośnym swego czasu (patrząc na rankingi popularności również i teraz) serialu animowanym "Sword Art Online". Zdania co do jakości produkcji są mocno podzielone a oceny skrajne, chociaż recenzenci mają tendencje do bezlitosnej krytyki. Ja plasuję się gdzieś pośrodku, podobne odczucia mam również do papierowego pierwowzoru.

Ta recenzja nie dotyczy jednak serialu, a light novel o tytule: "Sword Art Online: Progressive". Seria "Progressive" jest siostrą bliźniaczką cyklu głównego "Sword Art Online", który to został zaadaptowany w formie anime. Historia została opowiedziana z perspektywy tego samego bohatera, akcja wykracza jednak poza oryginalną serię, przedstawiając nam zdarzenia, które pominięto we wcześniejszych książkach. Ciężko taki zabieg zaklasyfikować, jako spin-off, najłatwiej zatem powiedzieć, iż jest to rozszerzona wersja skupiająca się jedynie na nowych wątkach fabularnych.

Historia ponownie koncentruje się wokół Kirito - nieustraszonego czternastolatka przemierzającego samotnie wirtualne więzienie. Tym razem darowany nam został cały wstęp do przygód chłopaka - akcja zaczyna się miesiąc po rozpoczęciu gry, kiedy to gracze, zmęczeni czekaniem na odsiecz, postanawiają zakasać rękawy i sami ukończyć grę. W tym momencie nasz protagonista poznaje Asunę.

"Progressive" w porównaniu z oryginalną serią to niebo a ziemia. Historia napisana jest schludnie i widać poprawę autora od czasu chaotycznego oryginału. Wątki są połączone, tworząc spójną całość, bez większych przeskoków czasowych. Ponadto, książka jest po prostu ciekawa. Niektórych mogą znużyć przydługie przemyślenia bohaterów czy opisy poszczególnych opcji gry, mi jednak one zupełnie nie przeszkadzały. Cieszy również odpowiedni balans pomiędzy wartką akcją a momentami "relaksu". Prócz tego, poprawiony został wątek romantyczny, który w oryginale był zupełnie nieprzekonujący i stanowił sporą wadę.

Charaktery postaci zostały doszlifowane przez autora (bądź w dużym stopniu zmienione),dzięki czemu nabrały realizmu i wzbudzają większą sympatię u czytelnika. Pojawiają się nowe, interesujące postaci, jednak jest ich wciąż za mało jak na taki obszerny świat. Nie wszystkie również otrzymały wystarczająco dużo czasu, aby je bliżej poznać. Prócz dwójki protagonistów i dwóch nowych bohaterów nikt tak naprawdę nie wychodzi przed szereg i nie gra większej roli w całej fabule.

"SAO: Progressive" jest tytułem na 2-3 posiedzenia, ponieważ bardzo wciąga a cliffhangery proszą o przeczytanie jeszcze jednego rozdziału. Jednakże nie jest to książka idealna - historia (szczególnie pod koniec) staje się przewidywalna oraz występują drobne nieścisłości, lub nawet sprzeczności fabularne. Fabuła nie należy do tych "głębokich", ale za to należałoby raczej winić gatunek jakim są "light novels". Pomijając jednak te wady, powieść czyta się szybko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam fanom oryginału oraz czytelnikom, którzy chcieliby dopiero rozpocząć przygodę z SAO.

anime lepsze

anime lepsze

Nie ukrywam, że jestem fanem anime, więc mam sentyment do tego. Nie jest to obiektywna opinia, ale jak ktoś ma podobnie to będzie zadowolony

• Light Novel
  • Sword Art Online