Ptaki Polski. Tom II

Okładka książki Ptaki Polski. Tom II Andrzej G. Kruszewicz
Okładka książki Ptaki Polski. Tom II
Andrzej G. Kruszewicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Cykl: Ptaki Polski (tom 2) flora i fauna
flora i fauna
Ptaki Polski (tom 2)
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2015-01-01
2007-03-17
ptaki przyroda album leksykon ornitologia

Okładka książki Najwięksi w świecie zwierząt Andrzej G. Kruszewicz, Marcin L. Kruszewicz
Najwięksi w św... Andrzej G. Kruszewi...
Okładka książki Sekrety życia seksualnego zwierząt Katarzyna Burda, Andrzej G. Kruszewicz
Sekrety życia ... Katarzyna Burda, An...

Andrzej G. Kruszewicz-postać znana każdemu bardziej zaawansowanemu miłośnikowi przyrody a w szczególności ptaków. Andrzej G. Kruszewicz z wykształcenia lekarz weterynarii z zamiłowania zaś i pasji podróżnik, ornitolog i założyciel jednego z pierwszych w naszym kraju azylów dla ptaków, w których są leczone i wypuszczane na wolność, jeśli jest to możliwe po zakończeniu leczenia. W swym dwutomowym dziele umieścił i opisał prawie wszystkie gatunki ptaków krajowych, czyniąc to w sposób niezwykle barwny i ciekawy, nie ma tu bowiem suchych opisów poszczególnych gatunków z podaniem szczegółów budowy, kształtów, kolorów, różnic międzygatunkowych.
Powyższe dzieło to opowieść o ptakach, napisana przez człowieka, dla którego ptaki to coś więcej niż zwierzęta, dla Andrzeja G. Kruszewicza ptaki to istoty niemalże niebiańskie, do których podchodzi z wielkim szacunkiem i miłością, o ptakach mógłby chyba opowiadać bez końca i każde napisane przez niego zdanie napisane jest tylko i wyłącznie dla spopularyzowania i uwrażliwienia polskiego czytelnika w kwestii ochrony ptaków i zwrócenia uwagi jak wielką rolę odgrywają w przyrodzie i jak duże mają znaczenie i wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Książka niezwykła, do której załączone są dodatkowo płyty z głosami poszczególnych gatunków, jednym słowem pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego miłośnika naszych skrzydlatych przyjaciół.

Drugi tom "Ptaków Polski" jest poświęcony w całości ptakom śpiewającym. Z tomem pierwszym stanowią świetny przegląd polskiej awifauny. Niestety, album posiada kilka błędów, w paru miejscach dość poważnych.

Przede wszystkim razi, że ornitolog, naukowiec wykazuje się tak potężną ignorancją w kwestii antropogenicznych zmian klimatu. W opisie dzierlatki pada zdanie: "ocieplenie się klimatu wcale nie zostało potwierdzone naukowo i ciągle budzi wiele kontrowersyjnych opinii". Żadna z tych dwóch tez nie jest prawdziwa - globalne ocieplenie jest doskonale udokumentowanym zjawiskiem i panuje w środowisku klimatologów konsensus, co do tego faktu.

Przykro też, że w tomie znajduje się niemało seksistowskich stwierdzeń. A i w kilku miejscach znaleźć można parę kontrowersyjnych tez Kruszewicza odnośnie ewolucyjnych procesów. Zdarza się także, że wywód bywa chaotyczny, albo zanadto rozwleczony, lub też zbyt zdawkowy. Nierzadko za to zdarza się, że pewne informacje o jednym gatunku nie pojawiają się przy jego opisie, ale są podane przy ptaku, który nie ma z tym pierwszym wiele wspólnego. Zakładam, że nie każdy czytelnik atlasu przejrzy go od deski do deski, a też przy poszukiwaniu informacji coś takiego tylko te poszukiwania utrudnia.

Oczywiście, "Ptaki Polski" pomimo swoich bolączek zasługują na uwagę wszystkich miłośników ptaków, bo zwięźle i dobrze przedstawiają nasze rodzime gatunki. Książkę zdobią piękne fotografie, a barwne anegdoty z życia ornitologa tylko pomagają zapamiętać opisywanego właśnie ptaka. Pozycja warta uwagi, ale należy ją czytać z pewnym dystansem, co do niektórych autorskich opinii.

Piękne zdjęcia, barwne opisy autora, bardzo ciekawa lektura.Polecam

Piękne zdjęcia, barwne opisy autora, bardzo ciekawa lektura.Polecam

👍

👍

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Drugi tom "Ptaków Polski" naszego- moim zdaniem najlepszego- ornitologa, dr Andrzeja Kruszewicza, nie rozczarował mnie, a wręcz przeciwnie. Nie wiem jak Autor to robi, ale w Jego wykonaniu nawet tak gruby leksykon jest po prostu ciekawy i czyta się go jak interesującą książkę. Opisy wróblowych (Passeriformes),która to grupa zawiera najwięcej gatunków ptaków na świecie, które zawiera tom drugi (w pierwszym mamy zebrane opisy pozostalych gatunków ptaków, występujących u nas),są niezwykle barwne, kompetentne, ale oprócz garści faktów mamy tutaj coś więcej- ciekawostki dotyczace opisywanych gatunków, piękne zdjęcia, poglądowe rysunki. To pozycja, którą każdy kto lubi ptaki, powinien mieć na półce- na pewno jest warta swojej ceny. Z całego serca polecam.

Drugi tom równie dobry, co pierwszy.

Drugi tom równie dobry, co pierwszy.

Bardzo podobają mi się opowieści Pana Kruszewicza. :)
Świetna książka.

Bardzo podobają mi się opowieści Pana Kruszewicza. :)
Świetna książka.

Czytam sobie o ptaszkach, bo do wiosny daleko. Poszczególne gatunki opisane w ciepły, bardzo osobisty sposób. Czyta się i ogląda tą pozycję z ogromną przyjemnością. Posiadam książkę wydaną przez Multico - wspaniały papier, cudowne fotografie i rysunki. Cacuszko wśród atlasów.

• Przyroda
  • Ornitologia