Zaklinacz kotów

Okładka książki Zaklinacz kotów Claire Bessant
Okładka książki Zaklinacz kotów
Claire Bessant Wydawnictwo: Galaktyka literatura piękna
The Cat Whisperer
Galaktyka
2014-01-01
2014-01-01
Jan Piotr Witek
koty wychowanie zwierzęta

Książka jest z 2001 roku. Jak na tamte czasy na pewno była innowacyjna, jednak obecnie zawiera sporo przestarzałych informacji, które mogą być wręcz szkodliwe (zarówno od strony behawioralnej, jak i kociej dietetyki).
Obecnie na rynku można znaleźć lepsze pozycje w tym temacie z bardziej aktualnymi informacjami.

Ogólnie książka w porządku, ale sporo przestarzałej wiedzy (książka z 2001, a stan wiedzy z lat 90-tych XX w.),brak bibliografii i przypisów, które umożliwiłyby weryfikację badań, do których odnosi się autorka. Dziś są nowsze i lepsze książki o kotach.

Niestety książka zawiera szkodliwe porady, choć ufam że pisane przez autorkę w dobrej wierze. Została wydana w 2001 roku, a od tego czasu stan wiedzy na temat kotów bardzo się poszerzył. Stanowczo odradzam sięganie po tę pozycję jako źródło porad behawioralnych, obecnie naprawdę mamy lepsze książki!

Dla znawców kotów zapewne nie będzie to książka odkrywcza ale jeśli ktoś ma koty i chciałby się dowiedzieć o nich czegoś więcej to jak najbardziej jest to pozycja do polecenia. Autorka przedstawia też ciekawe porady m.in jak pomóc kotu odnaleźć się w nowym miejscu po przeprowadzce opiekunów, jak radzić sobie ze znaczeniem terenu przez koty, jak wprowadzać nowego członka stada do domu czy jak oswajać płochliwe koty. Z pewnością wielu opiekunów mogłoby lepiej zrozumieć zachowania swoich kotów po tej lekturze.

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Zawarte w niej informacje pomogły mi zacieśnić więzi z moim kotkiem. Autorka nie tylko opisuje zachowania kotów i zaleca poprawne rekcje na nie, ale również podaje przykłady wzięte z jej życia.
Nawet jeśli posiadacie mruczka i myślicie, że wiecie o nim wszystko "Zaklinacz kotów" zapewni Wam porcje zupełnie nowych informacji :)

Książka jest idealna dla każdego kto chcę zrozumieć psychikę kota. Jest napisana prostym językiem i wielu rzeczy może się z niej dowiedzieć o swoim kocie ;)

Książka oferuje ciekawą perspektywę na kocie tematy. Skupia się na behawioryzmie i wyjaśnianiu dlaczego koty robią to, co robią. Na pewno wnosi coś świeżego i odróżnia się od większości poradników. Dobra pozycja dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć swojego zwierzaka.

Jako posiadaczowi dwóch kotów, wydawało mi się, że niewiele może mnie w tej książce zaskoczyć. Jakież było jednak moje zdziwienie, gdy czytając kolejne rozdziały byłem zasypywany rozmaitymi ciekawostkami na temat miauczących drapieżników. Sporo danych liczbowych, jeszcze więcej informacji z najnowszych badań behawiorystów oraz usystematyzowanie dotychczas posiadanej wiedzy bez wątpienia sprawiły, że teraz moje koty (już trzy!) będą miały we mnie jeszcze lepszego opiekuna i przyjaciela;)

Jak na rok wydania, książka dobrze napisana i zawiera sporo aktualnych informacji :)

Książka z mocno przestarzałymi poradami. Niestety niewiele informacji jest przydatnych na dzień dzisiejszy.

• Koty
  • Zwierzęta