Ślub

2010-08-05
36 min.
9788362066971
Antoni Lange

Krótkie, acz treściwe opowiadanie ukazujące siłę obłędu (a może miłości)? Może jedno tak naprawdę nie istnieje bez drugiego...? Ogólnie rzecz biorąc pozycja ta jest warta uwagi czytelnika, dużym plusem jest nuta irracjonalności i niepokoju wkradająca się w jej stronice. Opowieść ta jest przepełniona po brzegi rozpaczą i żalem, a także lekkim szaleństwem. Komu podobają się takie klimaty, polecam gorąco !!

Pewien burmistrz dostaje zlecenie, aby za pieniądze przechował w swoim domu i ukrył przed wzrokiem ludzi ciężarną zakonnicę. Po narodzinach dziecka przyjeżdża na koniu oficer szaserów i porywa to dziecko. Nie wiadomo skąd o nim wiedział. Jaka tajemnica i historia kryje się za tym wydarzeniem? Rzecz dzieje się pod koniec XVIII w. na terenie zaboru niemieckiego, bohaterami są Polacy - Jadwiga jest hrabianką, Stanisław i Ksawery (bracia) są oficerami szaserów walczących o odzyskanie straconych ziem polskich. Opowiadanie napisane przez Niemca o Polakach w trudnym okresie historycznym językiem pełnym empatii.

„Ślub” Hoffmanna to opowiadanie, którego akcja toczy się w Polsce po upadku insurekcji kościuszkowskiej. W tym przypadku nie pojawiają się żadne muzyczne wątki, które często są kluczowe dla fabuły dużej części utworów tego pisarza. Ta historia jest i smutna, i przerażająca, nie aspektami metafizycznymi, ale czysto ludzkim pierwiastkiem.

Dramatyczne losy hrabianki Jadwigi pokazują, że przesada w poddawaniu się wszelkim uczuciom jest niewskazana, a nieokiełznana egzaltacja i namiętność wytyczają prostą drogę do wręcz antycznej tragedii. Co za szczęście dla tych co pobłądzili, że istniały klasztory!

„Ślub” jest uniwersalną historią i losy jej bohaterów można by osadzić w dowolnym czasie i miejscu. Autor wybrał jednak Polskę. Opowiadanie jest przygnębiające, ale dla wszystkich, którzy mają za sobą lekturę dzieł rodzimych romantyków, postawa Jadwigi nie będzie niczym niezrozumiałym. Przyznam, że ujęło mnie podejście Hoffmanna do Polski (choć to tylko tło tej opowieści): jest w nim pewna tkliwość i ciepło, których się po nim nie spodziewałam, mimo, że już w kilku utworach o Polakach wspominał. Dlatego polecam „Ślub” jako swojego rodzaju ciekawostkę, że trudna historia naszego kraju robiła wrażenie nie tylko na nas samych.

Dramatyczne losy hrabianki Jadwigi...

Ciekawa historia, znany motyw.

Ciekawa historia, znany motyw.

Musiałam przeczytać na zajęcia, ale nie spodziewałam się, że mi się spodoba.

Musiałam przeczytać na zajęcia, ale nie spodziewałam się, że mi się spodoba.

Dziwna i skomplikowana fabuła niby przywilej powieści fantastycznej, ale mi się nie do końca kleiło.

• Audiobooki
  • Gotyckie cienie