O rewolucji

Wydawnictwo: Czytelnik
About the revolution
rewolucja
filozofia i etyka

Hannah Arendt, urodzona w 1906 roku w Królewcu, studiowała u Husserla, Heideggera i Jaspersa. W 1933 roku wyemigrowała do Francji, w 1940 do USA. Autorka m.in. "Korzeni totalitaryzmu", "Kondycji ludzkiej" i "Eichmanna w Jerozolimie"; uważana za jedną z najbardziej znaczących postaci w filozofii XX wieku. "O rewolucji" to studium z zakresu historii idei politycznych (I wyd. 1963), dotyczące...

"O rewolucji" to studium z zakresu historii idei politycznych (I wyd. 1963), dotyczące fenomenu rewolucji w dziejach nowożytnych.

„Nie interesuje nas bowiem w tej książce historia przewrotów rewolucyjnych jako taka, z ich przeszłością, genezą i rozwojem. Jeśli chcemy się dowiedzieć, czym jest rewolucja – z jej ogólnymi konsekwencjami dla człowieka jako istoty politycznej, z jej politycznym znaczeniem dla świata, w którym żyjemy, z jej rolą w dziejach nowożytnych – musimy zwrócić się ku takim momentom dziejów, w których rewolucja pojawiała się w pełnym kształcie i w pewnej ostatecznej formie, sprawiając, że ludzie ulegali jej urokowi zgoła niezależnie od faktu, że do buntu mogły ich popchnąć nadużycia i okrucieństwa władzy albo brak wolności. Innymi słowy, musimy się zwrócić ku Rewolucji Francuskiej i Rewolucji Amerykańskiej i wziąć pod uwagę, że obie one podlegały w początkowych stadiach ludziom, którzy żywili silne przekonanie, iż nie czynią nic innego poza przywracaniem pewnego dawnego porządku rzeczy, zakłóconego i pogwałconego przez despotyzm monarchii absolutnej lub przez nadużycia rządu kolonialnego”.

Hannah Arendt

źródło opisu: [Czytelnik, 2003]