rozwińzwiń

Ja jestem prawdą . Antologia tekstów o Chrystusie

Okładka książki Ja jestem prawdą . Antologia tekstów o Chrystusie Kamil Frączek
Okładka książki Ja jestem prawdą . Antologia tekstów o Chrystusie
Kamil Frączek Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
511 str. 8 godz. 31 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
511
Czas czytania
8 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
837221672X
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

„Ja jestem prawdą. Antologia tekstów o Chrystusie” to interesująca lektura zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Jedni i drudzy znajdą w niej wiele sądów, z którymi mogą się zgodzić. Myślę nawet, że tym drugim będzie ona bliższa przez krytyczny stosunek myślicieli do kultu, zabobonów i wszelkich fizycznych demonstracji wiary. Wśród myślicieli znajdziemy takie znane postacie jak Jakub Böhme, Blaise Pascal, Benedykt de Spinoza, Henryk Oldenburg, Nicolas Malebranche, Wolter, Denis Diderot, Imanuel Kant, Friedrich Schleiermacher, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Friedrich Wilhelm Joseph Schelling, John Henry Newman, Ludwik Feuerbach, Søren Kierkengaard, Fryderyk Nietzsche, Zygmunt Freud, Miguel de Unamuno, Rudolf Otto, Mikołaj Bierdiajew, Max Scheler, Carl Gustaw Jung, Pierre Teilhard de Chardin, Jacquea Maritain, Karl Jaspers, Franz Rosenzweig, Erich From, Simone Weil. Rozmyślania tych filozofów krążą wokół wiary i jej kondycji, a ogólny wydźwięk jest jak z listu Spinozy do Oldenburga: „Dodam tylko, że główna różnica, jaką widzę między religią a zabobonem, polega na tym, że ta pierwsza opiera się na mądrości, drugi natomiast – na nieuctwie. W tym także upatruję przyczynę tego, że chrześcijanie różnią się od innych ludzi nie wiarą, nie miłością i nie innymi owocami Ducha Świętego, ale wyłącznie swoimi opiniami. Jakoż szukają oni obrony, podobnie jak wszyscy, jedynie w cudach, to znaczy w nieuctwie, które jest źródłem wszelkiego zła i w ten sposób wiarę, choćby była prawdziwa, obracają w zabobon”.
Dobór tekstów jest niezwykle pouczający i pozwala wyciągnąć wiele wniosków, pozwalających ludziom wierzącym odmienić ich wiarę, skierować się ku refleksji i prawdziwemu kontaktowi z Bogiem. Myśliciele pokazują jak wielkim trudem jest podążanie ścieżką mądrej wiary, wyzbytej z zabobonów i nakierowanych na przemianę własnych postaw mających przykładem odmienić otoczenie. Religijność nie jest tu walką z niewiernymi, ale walką ze sobą, swoimi słabościami. Refleksja nad fragmentami Biblii może być początkiem osobistego zgłębiania Pisma Świętego oraz własnego miejsca we wspólnocie osób wierzących, sposobów realizacji wiary.
Myśliciele – bez podważania wiary, istnienia Boga, objawienia – starają się pokazać absurdy funkcjonowania chrześcijaństa po wiekach przemian i wypaczeń prowadzących do zaniku prawdziwej wiary i dążeniu ku religii przejawiającej się jedynie w kulcie. Uświadamiamy sobie też, że Jezus był buntownikiem przeciwko Kościołowi żydowskiemu. To powinno wzbudzić w nas refleksję nad osobami postrzeganymi jako buntownicy Kościoła katolickiego. Czy faktycznie są niszczycielami? A może reformatorami pozwalającymi do powrotu do wiary duchowej, a nie przejawiającej się materialnie przez kolejne świątynie.
Tę pouczającą i zmuszającą do refleksji lekturę polecam wszystkim wierzącym. Szczególnie katolikom, do których adresowane są teksty myślicieli dbających o przemianę Kościoła katolickiego i podążanie drogą wiary opartej na wewnętrznej refleksji, rozwijaniu własnej duchowości, doskonaleniu postaw.

„Ja jestem prawdą. Antologia tekstów o Chrystusie” to interesująca lektura zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Jedni i drudzy znajdą w niej wiele sądów, z którymi mogą się zgodzić. Myślę nawet, że tym drugim będzie ona bliższa przez krytyczny stosunek myślicieli do kultu, zabobonów i wszelkich fizycznych demonstracji wiary. Wśród myślicieli znajdziemy takie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Teologia
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Duchowość
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ja jestem prawdą . Antologia tekstów o Chrystusie


Podobne książki

Przeczytaj także