Zanim powiesz KOCHAM

filozofia i etyka
Milka

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Adam Wątroba | 2014-12-14

Po książkę sięgnąłem jako nastolatek, od razu polubiłem narrację autora. Ks. Maliński w prosty, czasem zabawny, niemniej jednak dosadny sposób przekazuje najważniejsze treści związane z miłością między kobietą i mężczyzną na wszystkich jej etapach. Co ważne, w książce znajdują się porady nie tylko odnośnie tego co robić, aby miłość mogła wzrastać, lecz również o tym, czego nie robić i przed czym się za wszelką cenę wzbraniać.
Książka adresowana jest do ludzi w każdym wieku.
Moim ulubionym rozdziałem jest "Żona piłkarza", często wracam do tego rozdziału myślami od kiedy go przeczytałem - jako nastolatek, do teraz - mając już swoją rodzinę.

Autor w prostym, obrazowym języku ukazuje, jak wygląda i na czym polega normalne chodzenie ze sobą, narzeczeństwo i małżeństwo. Definiuje, czym jest zakochanie się, miłość, przyjaźń. Oczywiście, czyni to w kontekście katolickim.

Gorąco polecam nie tylko narzeczonym, ale również a może przede wszystkim osobom głęboko poranionym, które w swojej rodzinie czy otoczeniu takiego normalnego, zdrowego wzorca nie znalazły. Myślę, że ta książka może przynieść im nadzieję. Zresztą może być pomocą dla nas wszystkich, żyjących w świecie, w którym norma została podana w wątpliwość, zrelatiwyzowana, a wiele form patologii wyniesionych na piedestał. W epoce ukrytej dyktatury relatiwzmu, gdzie zło nazywa się dobrem, a dobro przemilcza się, ta ksiażka jest jeszcze bardiej aktualna i potrzebna niż w czasie jej pierwszego wydania.

Artycja | 2011-01-26
Przeczytana: wrzesień 2008

Moim zdaniem, każda młoda osoba powinna przeczytać tę książkę. Sam tytuł uświadamia, że słowem "Kocham" nie należy szastać na lewo i prawo, że to słowo na prawdę dużo znaczy. Pokazuje też jak dojrzale podjeść do zakochania, miłości, małżeństwa.

Łukasz95 | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Książka przeznaczona dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Uczy o podejściu do związków, umacnianiu, rozwijania, naprawiania ich.
Z jednej strony przedstawia oczywiste fakty, ale z drugiej strony nie jednokrotnie nie stosujemy się do nich, wydają się zbyt oczywiste, przymykamy na nie oko, co jest naszym ogromnym błędem. Warto zastanowić się nad podejściem do osoby, którą kochamy. Aby związek nie był tylko zaspokojeniem własnych potrzeb, bo w takim wypadku nie można nazwać tego miłością. Związek jak obrazuje ta książka nie ma mieć jedynie na celu branie, ale głównie dawanie. Nie musimy się martwić, że jeśli dajemy to nie zostaniemy obdarzeni tym samym, bo gdy osoba która nas kocha PRAWDZIWĄ miłością widzi że dajemy, wtedy sama też chce nas uszczęśliwić i robi to samo, przez co związek staje się niesamowity.
Autor świetnie też zobrazował wychowanie dzieci. To ciężka sprawa, dobrze wychować dziecko, to jedne z największych wyzwań każdego człowieka, który jest rodzicem....

Monika | 2012-09-05
Przeczytana: 05 września 2012

Ksiazka dla mlodych, ktorzy szukaja swojej drogi w zyciu, u ktorych pojawiaja sie pierwsze przyjaznie, zauroczenia... Autor w ciekawy i latwy do zrozumienia sposob opisal etapy zuroczenia, zwiazku, malzenstwa. Ksiazka pomaga odpowiedziec na jedne z najtrudniejszych pytan: "czy to juz milosc, czy moze zauroczenia?"
Goraco polecam:)

Aleksandra | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

Książka daje proste odpowiedzi na ważne pytania, nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy. Mówi o problemach, z którymi spotykamy się tak często, ale nad nimi nie przystaniemy. O tym, co w naszym życiu najważniejsze, a czego nie pojmujemy nigdy do końca. Pozostanie jedną z najważniejszych dla mnie lektur.

tercc | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, E-Books
Przeczytana: 03 września 2014

Niezastąpiona lekcja miłości, tej przez duże "M". W książce "Zanim powiesz kocham" zawarte są bardzo trafne spostrzeżenia, rady i przykłady, które pomagają w podejmowaniu decyzji. Szczerze polecam.

Betina | 2016-05-04

bardzo ciekawa lektura, samo pojęcie miłości zostało bardzo dobrze opisane, jednak niektóre poglądy księdza są wyjęte ze średniowiecza. mimo wszystko gorąco polecam!

agta | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Książka w całkiem ciekawy sposób przedstawia katolickie spojrzenie na kwestię miłości tej młodzieńczej, ale też późniejszej miłości małżeńskiej - dojrzałej i rodzinnej, gdy towarzyszy nam już dziecko (choć akurat tego wątku było chyba najmniej).
Bardzo dobrze była opisana potrzeba bycia odpowiedzialnym za swoje uczucia i bycia świadomym jak mogą one oddziaływać na drugą osobę. Przepiękny wydał mi się fragment z rozdziału "Dbać o siebie dla niego" (ogólnie cały ten rozdział, choć niby zawiera oczywistą tezę, jest ciekawy)o tym jak jedna z bohaterek rozumie słowo kocham..

"[...] ja nie rozumiem slowa "kocham" w czasie przeszłym. Nie ma "kochałam". Jeżeli kocham, to już na zawsze. Owszem, można mówić "zakochałam się", "byłam taka zakochana". Ale "kocham" ma tylko czas teraźniejszy. [...]"

Znajduję oczywiście parę "ale". Stanowisko Kościoła w sprawie osób homoseksualnych przedstawione oczywiście mnie nie dziwi. Jednakże fakt opisywania lesbijek jako "rekinów" czyhających na...

wladcalasow | 2018-03-31

Dla osób w młodym wieku - gimnazjalistów, licealistów, studentów - książka z półki MUST READ 9/10
Osoby w starszym wieku mogą potraktować ją jako uzupełnienie dotychczasowej wiedzy i wiary, jako podmurowanie skruszałych fundamentów. Osobom starszym do tego zdecydowanie na bakier z religią, bądź w ogóle nie wierzących ostrzegam, że po lekturze w wasze serca może wkraść się rozpacz, bo książka uświadamia jak pokaleczyliśmy te wszystkie lata i naszą młodość. W książce nie znajdziemy podpowiedzi co z tym wszystkim zrobić i czy w ogóle jest nadzieja... w jednym fragmencie pada wręcz stwierdzenie że po pewnym czasie, gdy nasze serca i umysł przestają być plastyczne, stworzenie zdrowego związku graniczy z cudem... pozostaje modlitwa.