Proza

Konstanty Ildefons Gałczyński Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
1979-01-01
1979-01-01
felieton polski listy polskie opowiadania polskie

Na półkach: , , , , , ,

Przyznać się muszę, a nie jest to powód do chluby, że Gałczyńskiego zacząłem czytać od prozy.
Dokładniej od opowiadań, felietonów i krótkich powieści.
Moje pierwsze spotkanie z Konstantym Ildefonsem określiłbym na średnio udane.
Raził mnie cynizm, a nade wszystko brak talentu narracyjnego.
"Opowiadania" to raczej obrazki, ze zmieniającym się tłem, gdyż na dwóch lub trzech stronach, nie sposób zbyt dużo opowiedzieć. Brak tym utworom głębszego przesłania. Nie wzruszają, czasem rozśmieszają.
Plusem jest niezwykły klimat niektórych obrazków i zwięzłość języka.
Minusem mała klarowność opisów, mimo użycia wielu środków stylistycznych.
Nie przekonały mnie, miałem wrażenie że czytam coś nieaktualnego, zarówno w kwestii formy jak i podejścia do omawianych problemów.

W zbiorze mieszczą się mini-powieści w tym "Porfirion Osiełek". Protagonista to postać ze wszech miar niecodzienna, obdarzona dużym brzuszkiem, którego z uwielbieniem gładzi, wielbiciel damskich wdzięków, oszust, zawadiaka i leń. Wrzucony w świat z krzywego zwierciadła, przypominający ten "Alicji w krainie czarów", ciągle pakuje się w niebywałe problemy.

Co do felietonów, to pełne są goryczy, zjadliwości, sarkazmu.
Bardzo często odnoszą się do współczesnej autorowi poezji, krytyki literackiej, stowarzyszeń poetów (Skamander, Kwadryga),wydarzeń kulturalnych, z rzadka polityki i życia społecznego.

Jeśli chodzi o ocenę zbioru, to waham się pomiędzy 7 a 6. Niestety z autorem "Teatrzyku Zielona Gęś" mi nie po drodze i stawiam 6/10.

Dokładniej od opowiadań, felietonów i krótkich powieści.
Moje pierwsze spotkanie z Konstantym Ildefonsem określiłbym na średnio udane.
Raził mnie cynizm, a nade wszystko brak talentu narracyjnego.

• 📌 Inne
  • Klasyka