Jeden krok mi wystarczy

Okładka książki Jeden krok mi wystarczy Małgorzata Kunicka
Okładka książki Jeden krok mi wystarczy
Małgorzata Kunicka Wydawnictwo: Inspiracje reportaż
reportaż
Inspiracje
2013-01-01
2013-01-01

Santiago de Compostela rozpala mą wyobraźnię od dawna. Brakuje jednak odwagi by stwierdzić, że „Jeden krok mi wystarczy”, tak jak zrobiła to Małgorzata Kunicka wraz ze swą przyjaciółką Klaudią Handzel i po prostu wyruszyć w drogę. Bez większej ilości pieniędzy, bez wielu map, mając jedynie wiarę w Opatrzność, przebyć 3000km w 87 dni. Chciałabym. Może kiedyś się odważę. A na razie zagłębiłam się we wspomnienia Małgosi zawarte w jej książce „Jeden krok mi wystarczy. 3000km, 87 dni, 1 cel”. I mimo, że nie są one spisane porywającym językiem, że chwilami wydają się monotonne, czytałam i czytałam z rosnącym podziwem dla wiary autorek, które przeszły całą tą drogę nie planując noclegów, pozbywszy się namiotu, bo był za ciężki, z jednym tylko atlasem, z którego wyrywały kartki, aby zmniejszyć ciężar na grzbiecie, spotykając na swojej drodze samych aniołów chyba. Warto przeczytać takie wspomnienia.

Przeczytałem książkę z dużym zainteresowaniem i w zasadzie jednym tchem. Czyta się bardzo dobrze. W mojej opinii w końcu coś innego niż tylko relacje z pielgrzymek i z Camino. Atutem są krótkie opowiadania, opisujące spotkania z ludźmi, a nie tylko przebieg kilometrów i opisy pęcherzy na stopach. Godna polecenia i dla tych, którzy nie są fanami Camino. Jest to przede wszystkim świadectwo zawierzenia Bogu i opis prawdziwego pielgrzymowania zdanego na Bożą Opatrzność i na dobroć ludzką. Piękna. Mankament: mogłaby być bardziej bogata szata graficzna i lepiej opisana mapka z trasą.

Piękna książka o pielgrzymowaniu, spotkaniach z ludźmi i zawierzeniu Bogu.

Piękna książka o pielgrzymowaniu, spotkaniach z ludźmi i zawierzeniu Bogu.

Jako maniak Camino Santiago o wędrówkach tym szlakiem przeczytałam sporo- zarówno tekstów, które skupiają się na wędrówce jako takiej, jak i tych, w których autor dzieli się przede wszystkim swoimi przeżyciami duchowymi.
Książkę Kunickiej trudno mi ocenić- z jednej strony- czyta się gładko. Z drugiej- zabrakło mi w niej właśnie wędrówki, która luźne refleksje spajałaby w całość. Biorąc zaś pod uwagę ogrom pokonanej trasy- zabrakło także konkretnej mapki podróży, bo kontur Europy z umowną kreską to trochę za mało.
A czego było za dużo? Jak dla mnie- cudzysłowów i wielokropków.

• +
  • Literatura "dorosła"
  • Podróże: literatura

Dodaj cytat z książki Jeden krok mi wystarczy