Ewolucja czy konstrukcja. Rośliny genialnymi inżynierami przyrody

Tłumaczenie: Bożena Wilkowska
Seria: Złota Seria Literatury Popularnonaukowej
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Geniale Ingenieure der Natur
ewolucja, rośliny, przyroda
żabot

Królewskie Towarzystwo Inżynierów Chemików w Wielkiej Brytanii ogłosiło konkurs na najdoskonalszą technologię wytwarzania skomplikowanych substancji chemicznych. Jury konkursu wydało werdykt jednogłośnie: „Pierwszą nagrodę za technologię odznaczającą się oryginalnością rozwiązań, zaskakującą wydajnością i zdolnością adaptacji, rewolucyjną oszczędnością i trwałością urządzeń otrzymuje... bakteria Escherichia coli”.
Oczywiście, jest to żart - żartobliwy rysunek z informacją o werdykcie zamieściło w 1979 r. czasopismo „Trends in Biochemical Sciences” („Kierunki w naukach biochemicznych”) - wydawany po angielsku organ Międzynarodowej Unii Biochemicznej.
A jednak każdy, kto zetknął się z wiedzą o zjawiskach biologicznych, musi przyznać od razu: żartobliwa forma wyraża tu głęboką i zastanawiającą prawdę! Otóż nie ma na Ziemi struktur doskonalszych od biologicznych, są one w istocie najwyższą formą zorganizowania materii. Naturalnie, chodzi tu o doskonałość ocenianą z punktu widzenia celów, którym struktury biologiczne służą, i funkcji, które spełniają ; i owa doskonałość konstrukcji i wykonania dotyczy zarówno drobnych części, jak i nadzwyczaj złożonych całości.
W porównaniu z jakimkolwiek organizmem wyższym bakterię Escherichia coli można uznać za twór stosunkowo jeszcze prosty; przecież ten maleńki, nie przekraczający setnych części milimetra organizm bytujący w otchłaniach ludzkich jelit - będących jego światem - jest swego rodzaju superfabryką, niezwykłym laboratorium, w którym toczą się najbardziej pod Słońcem złożone procesy. Escherichia coli jest w sposób idealny przystosowana do warunków swego środowiska - i wszystko, co dzieje się w jej maleńkim ciele, zaskakuje badaczy właśnie efektywnością, wydajnością, wręcz pomysłowością rozwiązań. Escherichia jest z pewnych względów praktycznych najdokładniej bodaj poznanym dziś ziemskim organizmem - ale przecież laur „optymalnego rozwiązania konstrukcyjnego” albo „najefektywniejszej technologii” można spokojnie przyznać każdej żywej istocie.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

lolipop13 | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

"Co jeszcze potrafią rośliny?" - tytuł jednego z rozdziałów tej książki mógłby posłużyć za jej tytuł lub za tytuł programu, którego nie powstydziłby się Doscovery Channel. Paturi opisuje specyficzne przystosowania roślin do życia w najróżniejszych warunkach środowiskowych z konstrukcjami technicznymi, które opracowują i wdrażają inżynierowie. Autor pokazuje doskonałość rozwiązań wykształconych w procesie ewolucji i zwraca uwagę na to, że wiele jeszcze inspiracji nauka jest wstanie zaczerpnąć ze świata roślin.

Polski przekład został wydany w 1984 i podczas lektury dostrzega się pewną staromodność tej książki. Być może współcześnie bardziej zaciekawiłoby zaprezentowanie zgromadzonych w książce informacji w formie programu telewizyjnego z bogatym materiałem ilustracyjnym.

"Kto płynie pod prąd, jest bohaterem, kto pozwala się unosić prądowi, jest niedołęgą. To tragiczne nieporozumienie uczyniło człowieka największym marnotrawcą energii na Ziemi". Autor, porównując osiągnięcia...

cynkol | 2018-12-17
Johel | 2016-12-03