Les Misérables

źródło okładki: http://www.kangoo.pl/szukaj/longman+les+miserables+cd

Paco | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Chylę czoła.
Temu, co doszło do skutku 150 lat temu.
W głowie pana Hugo.
Popatrzmy na ziemski padół. Z oddalenia. Z perspektywy. Z góry.
Powiedzmy, z Wieży Eiffla, która wtedy nie istniała. Zobaczymy Paryż.
Zobaczymy go oczami człowieka, który stoi na szczycie nieistniejącej wieży i widzi.
Całokształt.
Jesteśmy tam. Stoimy i spoglądamy. Wraz z nim.
Zresztą odnosi się do nas bezpośrednio. Czując, że przy nim trwamy. Zdarzało mi się czytać powieści, których autorzy zapominali, że na końcu łańcucha literackiego, jest dziw nad dziwy – czytelnik. Pan Hugo nie zapomniał.
Zabrał nas tym samym w podróż życia.
Jak więc wcześniej wspomniałem, byłem tam. Zobaczyłem ludzi idących ścieżkami doczesności. Jedni idą odważnie. Nie straszne im przeciwności. Inni bojaźliwie, dostrzegając wokół siebie same niebezpieczeństwa. Jeszcze inni chcą je ominąć, przeskoczyć. Nie rozumiejąc, co się wokół nich dzieje. Są tacy, bez których pozostali, nie daliby rady posuwać się do przodu. Myślący...

allison | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Są książki, które trudno się ocenia, bo - jeśli są arcydziełami - mam wrażenie, że cokolwiek napiszę, będzie zbyt trywialne i niedopowiedziane.
Tak właśnie sprawa ma się z "Nędznikami". Pierwszy raz przeczytałam tę monumentalną powieść, będąc w pierwszej klasie liceum. Pamiętam, że ogromne wrażenie zrobiły na mnie losy bohaterów, nie doceniłam jednak wówczas warstwy historycznej i innych walorów fabuły. Może byłam zbyt młoda, może za mało wiedziałam o literaturze...

Teraz, po wielu latach, powtórnie zachwyciły mnie wielowątkowość i barwne losy postaci, które autor przedstawia z ogromną dbałością o szczegóły. Nawet drugoplanowym i epizodycznym bohaterom pisarz poświęca swoją uwagę i robi to bardzo precyzyjnie, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie bezpośredniego obcowania z opisywanym światem.
Oprócz ludzkich perypetii moją uwagę zwróciły teraz i inne aspekty powieści - przede wszystkim barwne, skomplikowane tło historyczne, skupione wokół Wielkiej Rewolucji Francuskiej,...

onika | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Powieści
Przeczytana: maj 2014

Skończyłam pierwszy tom „Nędzników”…i czuję się przetrącona w środku. Myślałam, że po lekturze nowel pozytywistycznych rodzimych autorów i „Germinalu” Zoli zdążyłam już się uodpornić na pewną tematykę. Hugo udowodnił mi, że tak nie jest.

Zdecydowanie najprzyjemniej czytało mi się dygresje pisarza nie do końca związane z fabułą powieści. Opis bitwy pod Waterloo to po prostu majstersztyk. Ujęły mnie wszystkie wprowadzenia konieczne do pojęcia pewnych wydarzeń i charakterystyki bohaterów – Hugo wspaniale oddaje sposób rozumowania swoich postaci. Żadne z ich zachowań nie jest dla czytelnika zagadką. I tu właśnie tkwi mój największy problem z tą powieścią: pisarz dał mi poznać wewnętrzne motywacje bohaterów i dlatego tak trudno było mi przebrnąć przez rozdziały, w których Jan Valjean czy Fantyna są traktowani podle i niesprawiedliwie. A już prawo i sprawiedliwość reprezentowane przez Javerta są po prostu przerażające. Nie cierpię czarno-białego podejścia do ludzi i ich problemów,...

ChicaDeAyer | 2014-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2014

'Nędznicy', XIX-wieczna powieść Hugo, która stanowi pomnik jaki po sobie pozostawił. Utrwalenie na kartach poczytnej opowieści swoich poglądów, które będą w późniejszych latach wielokrotnie powielane na deskach teatru oraz licznych adaptacjach, stanowi najlepsze dziedzictwo, jakie może sobie pisarz wymarzyć.

Obszerny utwór jest równie bogaty w treść - zarówno pod względem gatunkowym (bo przecież uważny czytelnik dojrzy tu wątki historyczne, obyczajowe, społeczne, polityczne, przygodowe, kryminalne, romantyczne, nawet moralne), jak i fabularnym. Książka napisana językiem prostym, klarownym i urzekającym, przedstawia w sposób niezwykle uniwersalny odwieczną walkę dobra ze złem oraz batalii o samego siebie i spokój duszy. Jednocześnie autor ukazał przy tym obszerną panoramę ówczesnej Francji, jak i jej stolicy, kładąc nacisk przede wszystkim na jej ujęcie społeczne. Skrupulatnie i precyzyjnie oddał sylwetki bohaterów, nie pomijając w swej dbałości nawet tych epizodycznych, przez co...

Paweł | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Dla mnie powieść Wiktora Hugo „Nędznicy” jest matką wszystkich klasycznych powieści. Towarzyszyła mi od prapoczątków mojej przygody z literaturą, choć nie od razu potrafiłem jej sprostać. Do tego dochodzą liczne i na ogół udane ekranizacje, które wprowadzają w fascynujący świat „Nędzników”. Na wyjątkowe wyróżnienie zasługuje musical „Nędznicy” z 2012r., który poza doborową obsadą niezwykle oddziaływuje na emocje widza. Hogo pisał swoją najsłynniejszą powieść przez przeszło 20 lat i stworzył dzieło monumentalne i ponadczasowe, które z pewnością będzie czytane jeszcze długo po naszych czasach.
Mamy tutaj przykłady na niezwykłe pozytywne przemiany jakie potrafią zajść w człowieku, jeżeli tylko będzie chciał i wystarczy mu ku temu siły charakteru. Jean’a Valjean, były galernik i zdemoralizowany złoczyńca, przemienia się niczym Szaweł z Tarsu w św. Pawła apostoła, w człowieka prawego i altruistę, wspomagającego potrzebujących. Mamy też jednak przykłady na to, że małość charakteru i...

bibliofilka | 2013-01-13
Przeczytana: 01 stycznia 2013

„Dopóki w zgodzie z prawem i obyczajami istnieć będzie potępienie społeczne, które w cywilizowanych krajach tworzy piekło na ziemi i niweczy boskie przeznaczenie fatalizmem ludzkim, dopóki nie zostaną rozwiązanie trzy największe problemy naszego wieku, to jest: bieda, głód i nieuctwo, dopóty szkodliwości społeczna będzie możliwa, mówiąc zaś jeszcze dosadniej, ciemnota i nędza dopóty będą na świecie, dopóki książki takie jak ta, nie staną są użyteczne”. Opatrując tym mottem swoją powieść Viktor Hugo miał na myśli wiek XIX. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że w XXI wieku te słowa będą nadal aktualne.

Urzekające to dzieło, już od pierwszych zdań powieści. Urzeka tu wszystko: fabuła, postacie, język, styl, nawet dygresje autora. Ponadto to swoista synteza gatunków - od punktu wyjścia, czyli powieści realistycznej, przez obyczajową, historyczną, kryminalną, po fragmenty eseistyczne, dygresje filozoficzne oraz wykładnię poglądów autora na kwestie sprawiedliwego porządku...

Finkla | 2019-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: 03 lutego 2019

Powieść pokazuje historie życia kilkorga ludzi, raczej szczegółowo. Dość rzec, że zaczyna się od dokładnego opisu zwyczajów nietypowego biskupa (90% dochodów oddawał potrzebującym). Pod koniec rozdziałów mu poświęconych duchowny na krótko spotyka głównego bohatera, dokonuje w jego życiu przełomu, a potem znika. Przechodzimy do innej biografii.

Tworzona w ten sposób powieść obfituje w opisy ludzi, niekiedy miejsc, mniej zawiera zwrotów akcji, szczególnie nieoczekiwanych. Przynajmniej nie dla współczesnego odbiorcy — nie takie rzeczy już widzieliśmy... Często wiedziałam, jak z danej sytuacji wybrnie postać, na długo zanim Autor to ujawnił.

Mocna deklaracja ideologiczna.

Więcej rozważań tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/02/nedznicy-ideologicznie.html

Shimik | 2016-08-27

Nędznicy, najpierw oglądałem film i zachwycił mnie, teraz postanowiłem sięgnąć po książkę i przyznam, że nie zawiodłem się. Historia jest wspaniale opowiedziana i z wielką przyjemnością się ją czyta. Postać Jean'a Valjean byłego galernika, do którego los się uśmiechnął i wyszedł z biedy by stać się przez chwilę szanowanym obywatelem. Dzięki udzielonej mu pomocy przez biskupa zaraz po tym jak wyszedł na wolność jego życie zmieniło się diametralnie, można powiedzieć obróciło się o 360 stopni. Później jeszcze sprawa z Kozetą, niewielu by się na to zdecydowało i tu mamy po raz kolejny pokazane jak mocno wpłynął na jego życie ten ksiądz. Film ma jednak u mnie jedną małą przewagę, a mianowicie postać Javert'a graną przez Russell'a Crowe. Dla mnie jego rola w tym filmie była wybitna! Teraz czas by zabrać się za drugą część:)

Renax | 2019-01-01
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Tom pierwszy w wydaniu Prószyński i S-ka obejmuje całą część pierwszą oryginalnego wydania i połowę części drugiej.

Wielka i monumentalna powieść, którą nie wyobrażam sobie, żeby czytać w wersji skróconej, choć przyznam się, że wiele opisów i rozważań przekartkowałam... Ale są ważne i je uwzględniłam w myśleniu i tym dziele. Uczyłam się o tej książce, a wykładowcy podkreślali z wykrzyknikiem, że to nie jest powieść pozytywistyczna, ale romantyczna. Teraz wiem już dlaczego. A dlaczego tyle lat czytałam z jej przeczytaniem? Bo jest ogromna! Podczas semestru z literaturą romantyzmu nie starczyłoby mi czasu na inne książki.
Śmiem twierdzić, czy raczej podejrzewać, że to najlepsza powieść jaką napisano. Rosjanie pisali świetnie, Niemcy, my Polacy też, Anglicy (oj), ale to jest wielkie dzieło, przemyślane, znakomicie napisane, piękne i mądre.
W częściach fabularnych czyta się ją jednym tchem. Wspaniale autor operował sytuacjami i przedmiotami dla podkreślenia przeżyć bohaterów albo...

Ika | 2013-07-20
Przeczytana: 2003 rok

Wyjątkowa, wciągająca i wzbudzająca wiele emocji! Arcydzieło – nic dodać, nic ująć.