Warszawskie gorseciki zanikające

Okładka książki Warszawskie gorseciki zanikające Hanna Faryna-Paszkiewicz, Zuzanna Fruba
Okładka książki Warszawskie gorseciki zanikające
Hanna Faryna-PaszkiewiczZuzanna Fruba Wydawnictwo: Nisza sztuka
sztuka
Nisza
2013-01-01
2013-01-01
ceramika użytkowa posadzki sztuka użytkowa rzemiosło artystyczne mozaika

Okładka książki Pionierki Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz
Pionierki Hanna Faryna-Paszki...
Okładka książki Dziwny dom nad Wisłą Hanna Faryna-Paszkiewicz, Zuzanna Fruba
Dziwny dom nad... Hanna Faryna-Paszki...

Pierwsza i jedyna publikacja poświęcona kafelkom zwanym gorsecikami. Nie bardzo rozumiem tytuł, czemu są one warszawskie, skoro same gorseciki to nawet nie pomysł polski, a produkowano je też nie w Warszawie, a w Opocznie. Same gorseciki znaleźć można bardzo licznie w Gdyni, Stalowej Woli, Krakowie, Amsterdamie czy w Niemczech, stąd jedna gwiazdka mniej za nierzetelny tytuł.
Samej treści jest niewiele - krótka historia gorsecików, metod ich wytwarzania, mody lat 20 i 30 XX w., specjalistów-terrakociarzy, opis kilku wybranych miast, w których gorseciki można znaleźć, koniec produkcji na przełomie lat 40 i 50 XX w., i zmierzch ery gorsecików. Jest ich niestety coraz mniej i wciąż tych kafelków ubywa. Niszczone są kolejne posadzki.
Lwia część książki to piękne fotografie gorsecików. Mnie najbardziej zainteresowały te ukazujące więcej niż tylko wzór. Piękne wnętrza kamienic i bloków zbudowanych w moim ulubionym stylu modernistycznym. Fantastyczne klatki schodowe, wygięte poręcze przypominające kształtem okręty morskie, zdobione w metaloplastykę drzwi i bramy - cudo!
Wspaniały album przenoszący nas na chwilę w najmodniejszą architekturę posadzkarską dwudziestolecia międzywojennego.

• Chcę kupić
  • Unikatowe polskie klimaty
  • Domowa biblioteka
  • Mam
  • Papierowe

Dodaj cytat z książki Warszawskie gorseciki zanikające