Jezioro łabędzie. Bajki baletowe

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bajki Baletowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Studio Blok
Asia

"Któregoś dnia mama, tata, albo może babcia powie: Dziś pójdziemy obejrzeć balet. Nie wiesz, czy masz się cieszyć, bo nie wiesz, co oznacza słowo balet. (...) Ucieszę cię - wyprawa w świat baletu może być tak samo ciekawa, barwna i wesoła. Trzeba tylko wiedzieć, na co patrzeć, jak słuchać i rozumieć, aby z przedstawienia baletowego mieć jak najwięcej radości." Katarzyna K. Gardzina, fragment tekstu O Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego z książki p.t. Jezioro łabędzie, Studio Blok, Warszawa 2011.

Bajki Baletowe to seria książek dla dzieci i młodzieży (6-13 lat), która w ciekawy i przystępny sposób wprowadza młodego czytelnika w świat baletu.

Kolejne tomy przedstawiają najbardziej znane balety, jak Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów i Śpiąca królewna Piotra Czajkowskiego, Coppelia Léo Delibes'a, Kopciuszek i Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa, które warto obejrzeć wspólnie z dziećmi.

Wspólne czytanie Bajek Baletowych zachęca do wybrania się razem do teatru i podziwiania na scenie niezwykłych przedstawień baletowych, o których opowiadają książki.

Tom I: Jezioro łabędzie
W tomie poświęconym baletowi Piotra Czajkowskiego czytelnik znajdzie:
• bajkę napisaną na podstawie libretta baletu,
• lekki esej opowiadający historię powstania utworu i wprowadzający w tajniki sztuki baletowej,
• noty o twórcach Jeziora łabędziego,
• słowniczek pojęć baletowych,
• tablice z podstawowymi pozycjami baletowymi.

Bajka Tadeusza Rybickiego Jezioro łabędzie opowiada historię wielkiej miłości młodziutkiego księcia Zygfryda i pięknej Odetty zaklętej w łabędzia. Lektura ułatwia młodemu czytelnikowi i widzowi baletu zrozumienie fabuły przedstawionej na scenie za pomocą tańca. Katarzyna K. Gardzina w eseju-gawędzie O Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego wprowadza w tajniki samej sztuki baletowej. Opowiada czym jest przestawienie baletowe, jak powstaje i z czego się składa. Autorka przybliża też dzieciom podstawy tańca baletowego i tanecznych układów na scenie. Staranna edycja i barwne ilustracje zachęcają do wielokrotnego sięgania po książkę i ponownego odkrywania historii Zygfryda i Odetty oraz tajemnic świata baletu.

źródło opisu: http://www.studioblok.eu/bb/

źródło okładki: http://www.studioblok.eu/bb/

Sagittaire | 2016-03-26
Na półkach: Przeczytane, BALET
Przeczytana: 2015 rok

Bajka dla dzieci, którą czytałam z siostrzenicą.
Autorka jest jedną z bardzo niewielu osób w naszym kraju, które mają sporą wiedzę baletową.
Dlatego kupując książeczkę dziecku nie trzeba się bać, że będą jakieś bzdury, które zdradzają brak wiedzy (co często się zdarza jak kompletny laik zabiera się za pisanie o balecie).
Pomysł ciekawy, bo jest to bajka, ładnie napisana, a jednocześnie rodzaj edukacji dziecka w zakresie tego, co piękne.
Idealna przed pójściem do teatru.

Ania | 2014-03-23

W przypadku tego dzieła było bardzo podobnie jak w przypadkach "Roszpunki" i " Dziadka do orzechów".