TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce

Okładka książki TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce
Łukasz Kowalczuk Wydawnictwo: Centrala językoznawstwo, nauka o literaturze
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Centrala
Data wydania:
2013-10-15
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-15
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363892234
Tagi:
komiks
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bart the Fabulous Art of Bazgrolle Łukasz Kowalczuk, Łukasz Mazur, Ojciec Rene, Robert Sienicki, Filip Wiśniowski, XNDR
Ocena 6,0
Bart the Fabul... Łukasz Kowalczuk, Ł...
Okładka książki Zeszyty komiksowe #32 Ziny Jakub Babczyński, Tadeusz Baranowski, Edyta Bystroń, Tomasz Chlewiński, Krzysztof Churski, Wojciech Ciesielski, Michał Czajkowski, Ryszard Dąbrowski, Jacek Frąś, Michał Gasewicz, Daniel Grabowski, Jakub Jankowski, Grzegorz Janusz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Piotr Klonowski, Kosmiczna ekspedycja kube, Daria Kostaniak, Marta Kostecka, Łukasz Kowalczuk, Anna Krztoń, Aleksander Kunin, John Paul Leon, Krzysztof Lichtblau, Marcin Łuczak, Piotr Machłajewski, Pavol Moravčík, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Nowakowski, Krzysztof Owedyk, Karolina Plewińska, Tomáš Prokůpek, Ojciec Rene, Marcin Rustecki, Bartosz Słomka, Agata Sutkowska, Anna Maria Sutkowska, Adam Święcki, Dominik Szcześniak, Piotr Szulc, Yumeji Takehisa, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Rafał Trejnis, Krzysztof Tymczyński, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Filip Wiśniowski, Dennis Wojda, Ewa Wyrwa, Przemysław Zawrotny
Ocena 7,0
Zeszyty komiks... Jakub Babczyński, T...
Okładka książki Trzy dekady trzeciego obiegu. W hołdzie Prosiakowi Radosław Bolałek, Krzysztof Churski, Jarosław Ejsymont, Daniel Gizicki, Joanna Grzelczyk, Krzysztof Hain, Szymon Holcman, Jacek Jastrzębski, Kasia Kamieniarz, Łukasz Kowalczuk, Anna Krztoń, Paweł Kuliński, Kajetan Kusina, Jakub Kwiatkowski, Jerzy Łanuszewski, Paweł Mączewski, Łukasz Mazur, Filip Myszkowski, Piotr Nowacki, Andrzej Nowak, Przemysław Pawełek, Robert Sienicki, Michał Śledziński, Mateusz Smoter, Dominik Szcześniak, Paweł Timofiejuk, Marek Turek, Filip Wiśniowski, Zavka, Katarzyna Zawadka
Ocena 0,0
Trzy dekady tr... Radosław Bolałek,&n...
Okładka książki Rotmistrz Polonia Łukasz Godlewski, Łukasz Kowalczuk
Ocena 6,8
Rotmistrz Polonia Łukasz Godlewski, Ł...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1002
242

Na półkach: ,

Spider-man, Punisher i cała reszta

Jaka by nie była opinia środowiska komiksowego o wydawnictwie TM-Semic, to dla mnie będzie to najistotniejszy symbol lat dziewięćdziesiątych i mojej ówczesnej fascynacji "facetami w trykotach".

Te kilka komiksów służących za tło zdjęcia to zaledwie niewielki ułamek tego, co pozostało po latach działalności wydawnictwa TM-Semic. Przez większą cześć ostatniej dekady dwudziestego wieku to właśnie ono panowało na rynku opowieści graficznych.

Łukasz Kowalczuk jest zaledwie kilka miesięcy ode mnie młodszy, więc superbohaterowie z USA pojawili się u nas w podobnym okresie. Ja niestety, po przerwie nie wróciłem do świata graficznych opowieści z Marvela i DC. Śledzę tylko rozwój świata filmowego i serialowego, który jest niemalże całkiem odseparowany od wydawnictw. Autor natomiast trafił na dra Jerzego Szyłaka - badacza kultury komiksowej (tak się też składa, że swego czasu był wykładowcą mojej małżonki ;)). Dzięki niemu na rynek trafiła prezentowana książka, która jest rozszerzoną i zaktualizowaną wersją pracy magisterskiej.
TM-Semic w okresie swojej działalności nie miało niemal żadnej konkurencji, co z jednej strony pozwoliło na kształtowanie rynku, z drugiej strony spowodowało, że rynek się przesycił zeszytami, których spora ilość nie oferowała takiej jakości jakiej oczekiwali czytelnicy. Chodziło tu zarówno o jakość wydania, jak i prezentowanych historii. nie ukrywajmy, tylko nieliczne opowieści o superbohaterach miały jakieś głębsze przesłanie. Reszta to typowe "pulpowe" historyjki rysowane na czas. Bardzo ciekawie jest to opisane w "Niezwykłej historii Marvel Comics" - warto sięgnąć po tą pozycję, gdyż historia Domu Pomysłów w tamtym czasie miał też bezpośredni wpływ na polskie wydawnictwo. Poza typowymi komiksami superbohaterskimi wydawane były również pozycje dla dzieci ("Goliat"), adaptacja anime "Czarodziejka z Księżyca", historie z uniwersum "Gwiezdnych Wojen" czy też zeszyty z przygodami Muldera i Scully ("Z archiwum X"). Ostatnio w kartonie na strychu znalazłem nawet książeczkę z serii "Pixi".
Po upadku TM-Semic rynek komiksowy w Polsce zmienił się diametralnie. Nikt już nie podejmuje się stałego wydawania formatów zeszytowych, a raczej podstawą jest wydanie zbiorcze kilku numerów w jednym tomie. Oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w jakości oraz cenie.
Zaletą tej książki, jest fakt, że nie jest to typowa pozycja popularno-naukowa. Sporą część książki stanowią wywiady z osobami bezpośrednio działającymi w TM-Semic, m.in. Marcinem Rusteckim. Jest tu także duża ilość okładek i plansz z przywoływanych pozycji. Oprócz tego jest również subiektywna lista najciekawszych komiksów, które ukazały się pod szyldem wydawnictwa. Wśród nich jest "Weapon X", które prezentowałem na blogu.
Podsumowując - jeżeli interesujecie się komiksem, a zwłaszcza amerykańskim to szczerze polecam lekturę. Warto też spojrzeć na aspekt historyczny - lata gwałtownego rozwoju prywatnej gospodarki, czas szybkich decyzji i uczenie się o co w tym całym biznesie chodzi.

http://czytalski.pl

Spider-man, Punisher i cała reszta

Jaka by nie była opinia środowiska komiksowego o wydawnictwie TM-Semic, to dla mnie będzie to najistotniejszy symbol lat dziewięćdziesiątych i mojej ówczesnej fascynacji "facetami w trykotach".

Te kilka komiksów służących za tło zdjęcia to zaledwie niewielki ułamek tego, co pozostało po latach działalności wydawnictwa TM-Semic. Przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    33
  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    21
  • Komiks
    2
  • Książki 2022
    1
  • Film, Komiks i okolice wszelakie
    1
  • 2017
    1
  • Popculture
    1
  • Przeczytane w 2014
    1
  • 59a Literatura o komiksach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także