Hadney

Książka zawiera teksty będące interpretacjami utworów (czy pewnych aspektów twórczości) polskich pisarek, przede wszystkim Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Zofii Nałkowskiej, Róży Ostrowskiej i Doroty Masłowskiej. Autorka stara się także ukazywać problemy rozwoju twórczych podmiotowości w warunkach niewoli, braku pełnej autonomii lub oddziaływania długotrwałych skutków politycznej i kulturowej zależności. Książka może przyczynić się do dyskusji feministycznej na temat literatury, szczególnie w odniesieniu do bogatego „kobiecego” XIX i XX wieku.

źródło opisu: http://kiw.ug.edu.pl/

źródło okładki: http://kiw.ug.edu.pl

Femme | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Znakomite świadectwo intelektualnych poszukiwań i namysłów. Chronologicznie patrząc, wiedzie od "Nad Niemnem" (bowaryczna figura Emilii Korczyńskiej), ale dla mnie najciekawsze były rozważania na temat:

1) "Wojny polsko ruskiej" Masłowskiej: profesorka szuka śladów Masłowskiej w tekście, rozgrywa relacje między słabymi, karykaturalnymi bohaterkami, a nie mniej karykaturalnym Silnym, wyjaśnia skąd opór wobec książki u studentek polonistyki (nierzadko również przybyszek z Rumi, Wejherowa, transfiguracji Ali i Andżeli), dostrzega nie tylko pogardę, ale również empatię; koncepcja "lojalnego" i "zdradzieckiego" (walenrodycznego) debiutu;
2) "Carrie" Kinga: dogłębna analiza postaci z perspektywy rodzinnych uwikłań i seksualności (utowarowienie kobiecych postaci), wiodąca w kierunku współczesnych reprezentacji modelu w "Zmierzchu" czy "Igrzyskach śmierci".
Do tego jeszcze wzruszający obrazek matki autorki ("Moja mama patrzy w dal"), spozierającej z okładki w efemerycznym momencie...

JacekPol | 2017-11-21
Kat | 2018-08-17