Florencja-muzeum. Miasto i jego sztuka w oczach polskich podróżników

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Muzeologia. Teoria - praktyka - podręczniki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
sztuka
Michele

Florencja – muzeum. Miasto i jego sztuka w oczach polskich podróżników ukazuje ponad 50 relacji skreślonych przez polskich podróżników, którzy odwiedzali Florencję na przestrzeni lat 1540-1825. Wyciągnięte z przepastnych archiwów rękopiśmienne diariusze z podróży autorstwa staropolskich dyplomatów, księży, szlachty i studiującej młodzieży tworzą fascynującą opowieść o mieście, jego mieszkańcach, mecenasach i artystach, a przede wszystkim o tym jak postrzegali ich nasi rodacy przez trzy stulecia, co ich zachwycało, i co krytykowali. Jest to szczególny przewodnik po „polskiej Florencji”, który jak wehikuł czasu przenosi czytelnika w czasy odległe ukazując ich kulturę, sztukę i obyczaje pokazując jednocześnie jak florencki gust przenikał do świadomości podróżnika i jak na niego oddziaływał.

„Proponowana publikacja – co podnosi jej wartość – łącząc warsztat historyka sztuki, historyka i kulturoznawcy jest opracowaniem o charakterze interdyscyplinarnym, prezentującym zupełnie nieznane na polskim gruncie materiały źródłowe. Ich olbrzymi zbiór, przeanalizowany w pierwszej części książki, stanowi podstawę dla ciekawych wniosków na temat mentalności, poziomu estetycznej wrażliwości, zainteresowań i fascynacji podróżujących do Włoch Polaków na przestrzeni od połowy XVI wieku do około 1825 roku”.

Z recenzji ks. prof. dr. hab. Michała Janochy

Spis treści

Na wstępie…
Stan badań nad pamiętnikami z podróży z trzech stuleci
obejmującymi opis Florencji (1540–1825)
Florencja – miasto „w dolinie wielce wesołej leżące”. Polak w pięknym mieście w XVI stuleciu
Zachwycające pietre dure – znawcy i dyletanci w Galerii Uffizi. Polak we Florencji w XVII wieku
Oświeceni i nieoświeceni we Florencji. Piękne miasto w oczach XVIII-wiecznych polskich podróżników
Wielkie zwiedzanie i „romantyczne” nad miastem westchnienia. Panowie i panie w świątyni sztuki w początkach XIX wieku
Co kto czytuje? Źródła kształtujące relacje polskich podróżników
Ulubiony spacer – czyli co się komu we Florencji podoba
Polak czy Polka?