Jan Hardy - Żołnierz Wyklęty #2: "Iskra" (R.O.T.A. cz. 2)

Wydawnictwo: Czarna Materia
komiksy
Spacerolog

Druga część rewelacyjnie przyjętej serii „Jan Hardy – Żołnierz Wyklęty”. Komiks opowiada historię polskich superbohaterów (hardych) walczących w powstaniu antykomunistycznym. Głównym bohaterem jest Jan Hardy - siłacz czerpiący swoją moc z wartości Bóg, Honor i Ojczyzna! Część pierwsza do nabycia w dziale Sklep. Zima. Rok 1946. Jan Hardy wyrusza do Warszawy w poszukiwaniu Iskry –...

Część pierwsza do nabycia w dziale Sklep.

Zima. Rok 1946. Jan Hardy wyrusza do Warszawy w poszukiwaniu Iskry – zaginionego żołnierza Roty, który może pomóc rozszyfrowaniu tajemnicy nowej broni komunistów.

Tymczasem Gruz i jego oddział UB trafiają na trop naszych bohaterów...

Walka z czerwonym terrorem trwa!

Rok 1934. R.O.T.A. I jej nowi żołnierze! Radowy Człowiek, Iskra, Planit, Ułan i inni.

Jan Hardy kontra Halina Szymańska!

źródło opisu: http://czarna-materia.pl/

źródło okładki: http://czarna-materia.pl/

Marcin Hychyc | 2013-11-12

W recenzji pierwszej części przygód super-partyzanta narzekałem, że Kijuc psuje swoją opowieść poprzez ewidentny pospiech (owocujący niedopracowaną dramaturgią i nieczytelnością rysunków) oraz propagandowe zagrania pod skrajnie prawicową publikę. I w życiu nie spodziewałbym się, że coś się pod tym kątem zmieni. Nie, żeby autor przestał być nawiedzonym nacjonalistą, lecz, po pierwsze, zwolnił tempo pracy, po drugie - nieco zmniejszył liczbę dosadnych wtrętów ideologicznych. Rzecz w tym, że te, które pozostały, są do bólu prymitywne. "Wynaturzenie trzeba wyplenić. Inaczej rozrasta się i rozprzestrzenia" - mówi na początku komiksu Hardy. Dopasować to, mimo kontekstu, można do wszystkiego. I o to też chyba chodziło, co jest tym smutniejsze. Później zaś autor wprowadza nas do kanałów, gdzie dowiadujemy się, że armię lovecraftowskich golemów wspierających Sowietów produkuje tam pewien stary, groteskowy Żyd. Fajnie, że w innym miejscu postawiony zostaje znak równości między komunizmem a...

Spacerolog | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Minusy:
1. Fabuła, a wraz nią akcja komiksu nieczytelna. Właściwie jest chaotyczna.
2. Jeszcze w pierwszym zeszycie mogłem wybaczyć drętwość języka, lecz teraz to wada zasadnicza.
3. Jedna z sugestii autora jest co najmniej głupia i może wprowadzić kompletnie niepotrzebne zamieszanie wokół komiksu.
Plusy:
1. Nadal zachęca do poznania historii tych Wyklętych, którzy żyli i walczyli w realnym życiu.
2. Mogłem dołożyć się do filmu o pułkowniku Pileckim.

Wniosek:
1. Albo autor zastanowi się nad koncepcją tego komiksu albo jego odbiorcami będą tylko patriotyczni fanatycy i stuknięci radykałowie.
2. Dlatego też, mimo takich ciężkich, moim zdaniem, błędów nie należy autora skreślać.