Filozofia, podstawy filozofii
filozofia i etyka

Podręcznik, jak piszą autorzy w „Przedmowie", „Okazał się udaną inicjatywą tak pod względem wydawniczym, jak też jako skuteczna pomoc w niełatwej dydaktyce przedmiotów z zakresu nauk filozoficznych. [...] Wymierny postęp w filozofii [...] wyraża się przede wszystkim w nowych publikacjach, których autorzy próbują formułować nowe problemy i rozstrzygnięcia, ale - co równie ważne - powracają także do tradycyjnych pytań i sporów w tej najstarszej z nauk. I w tym właśnie kierunku szły zmiany w trzecim wydaniu prezentowanego podręcznika". W książce w 18 rozdziałach omówione zostały zagadnienia dotyczące zarówno podstawowych pojęć filozofii (jej przedmiotu, antropologii filozoficznej, poznania, właściwości wiedzy, prawdy, ontologii, natury bytu, ontologii, aksjologii, etyki, estetyki, nauki, historiozofii), jak i niezwykle istotne ze współczesnego punktu widzenia problemy i koncepcje filozofii ekologii. Uwzględniono również wkład polskiej myśli w tym zakresie (m.in. podpunkty: Humanizm ekologiczny Henryka Skolimowskiego; Polska katolicka myśl ekofilozoficzna). Każdy rozdział podręcznika, jak w wydaniach poprzednich, uzupełniają - polecana literatura oraz pytania sprawdzające. Z myślą o czytelnikach wchodzących dopiero w zagadnienia filozoficzne dołączono słowniczek terminów, który zamyka publikację.

źródło opisu: Wydawnictwo . Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 1999

źródło okładki: Wydawnictwo . Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 1999