Tyrania złudzeń. Studia z filozofii polityki

Okładka książki Tyrania złudzeń. Studia z filozofii polityki Stefan Opara
Muza
2009-01-01
2009-01-01
polityka

Mimo tego, że książka wyszła już przeszło kilkanaście lat temu, tezy stawiane przez autora nadal są świeże patrząc na nasze polskie podwórko polityczne. Świetne eseje o mitologizacji pamięci historycznej Polski, o pustości polskiej klasy politycznej wszystkich stronnictw oraz o dziwo o ekologii. Mocno natomiast kuleje esej o przeciwstawieniu się polskiej antyrosyjskości, który dzisiaj czyta się z niesmakiem. Książka to mix wielu tematów i jeszcze większej ilości przemyśleń. Jeżeli ciekawi was głos zgoła inny od głównego nurtu największych linii politycznych w Polsce to polecam sięgnąć po tą książkę. Trzeźwiąca literatura.

"Tyrania Złudzeń" to przede wszystkim potężna dawka wiedzy, dla osób zainteresowanych współczesnymi problemami Polski i świata. Sporo miejsca w książce poświęcono samej definicji polityki, jej relacji do filozofii jak i wpływom rozmaitych religii, mitów oraz czynników irracjonalnych na jakość rządów oraz przekaz społeczny poszczególnych partii politycznych.
Prof. Stefan Opara z niezwykłą przenikliwością i intelektualną odwagą omawia niewygodne i często przemilczane w publicznych dyskusjach tragiczne konsekwencje oparcia miłości do ojczyzny na pustych emocjach, kulcie męczeństwa i zgubnych w swych następstwach "narodowych zrywów". Jestem niezwykle wdzięczna autorowi, że taka książka pojawiła się na polskim rynku wydawniczym - to dziś niezwykle potrzebna i cenna lekcja, z której każdy świadomy obywatel Polski i Europy, troszczący się o rozwój i pomyślność kraju, musi wyciągnąć wnioski.
Zachęcam do lektury!

Prof. Stefan...

Ciekawa i jak na polskie warunki odważna książka. Napisana przystępnym językiem. Polecam nawet ludziom, którzy nie są w temacie. Sam sięgnąłem po nią z czystej ciekawości i nie zawiodłem się.

• Nauki społeczne, polityka, historia
  • Spectrum Muza