Sztuka Płocka

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock, sztuka
sztuka
Aleksandra

Do rąk Czytelników trafia drugie już wydanie obszernej, książkowej monografii poświęconej sztuce Płocka, napisanej przez dra Kazimierza Askanasa, zasłużonego badacza dziejów, kultury i sztuki tego miasta oraz wiceprezesa Płockiego Towarzystwa Naukowego. Wśród większych miast Polski - Płock należy do tych nielicznych o najstarszej historii i niezwykłym dorobku artystycznym, którego bogactwo...

Wśród większych miast Polski - Płock należy do tych nielicznych o najstarszej historii i niezwykłym dorobku artystycznym, którego bogactwo znajduje się tu w odwrotnej proporcjonalności do stanu opracowania. Tę lukę wypełnia właśnie niniejsza pozycja, która uzyskała teraz wersję rozszerzoną i zaktualizowaną, co ma szczególną wartość także w partii naukowo-dokumentacyjnej. Dzięki temu traktować ją należy jako istotny wkład we wspólnotę dorobku naukowego w zakresie polskiej kultury i sztuki, a nie jako jedno z wielu kompendiów informacyjno-przewodnikowych. Już sam fakt wznowienia świadczy o niegasnącym zapotrzebowaniu na taki typ monografii i taki właśnie sposób jej ujęcia, jaki zaprezentował Autor. W dobie atomizowania wiedzy na coraz węższe specjalizacje rzadko spotyka się opracowania przekraczające bariery zamkniętych okresów historycznych, czy wybranych gatunków działalności artystycznej, a syntezę taką oferuje nam właśnie praca Kazimierza Askanasa. Tę równowagę zakresu czasowego i rzeczowego książki ilustruje najlepiej uwzględnienie sztuki współczesnej do dnia dzisiejszego włącznie, a wśród niej również najmłodszej gałęzi artystycznej - fotografiki. Toteż specjalista znajdzie w książce wiele pożytecznych informacji i naświetleń, a szerszy odbiorca wzbogaci swój obraz kultury polskiej.

źródło opisu: Towarzystwo Naukowe Płockie, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!