Szkoła frankfurcka a marksizm

Okładka książki Szkoła frankfurcka a marksizm Antoni Malinowski
Okładka książki Szkoła frankfurcka a marksizm
Antoni Malinowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
1979-01-01
1979-01-01

Mimo, że tytuł wskazuje na relacje między marksizmem a szkołą Frankfurcką to jest to raczej krytyka szkoły frankfurckiej z perspektywy marksistowsko-leninowskiego betonu. Jest to przykład tej pracy w której zebrany potężny materiał i cenna dogłębna analiza znika w drugim tle, bowiem na pierwszym bryluje iście „stalinowski” komentarz.
Autor podejmując się analizy frankfurtczyków i ich koncepcji nie może się powstrzymać by za każdym razem nie podkreślić, gdzie w tych koncepcjach mamy do czynienia z odstępstwem od marksizmu-leninizmu a następnie zauważenie, że świadczy to o krótkowzroczności czy naiwności owych teoretyków, następnie zostajemy zalani cytatami zwolenników realnego socjalizmu by utwierdzić się w przekonaniu, że każde to odstępstwo było niewątpliwie błędem.
Tak więc z czasem zacząłem tracić zaufanie do autora, który zamiast obiektywnie przedstawiać same rozbieżności teoretyczne między ortodoksyjnym marksizmem a teorią krytyczną zaczyna robić za tubę propagandową realnego socjalizmu.

Przykłady takiego zjawiska można by mnożyć, ale biorąc pierwszy pod lupę: Herbert Marcuse uważa, że potencjał rewolucyjny klasy robotniczej już nie istnieje a przynajmniej nie jest tak silny jak kiedyś a narracja robotnicza traci sens - dostajemy zatem komentarz, że Marcuse jest intelektualistą burżuazyjnym, który nie potrafi właściwie przeanalizować stanu późnego kapitalizmu, w dodatku zabija rewolucyjnego ducha i utrwala system kapitalistyczny. Przykład ten jest o tyle dla mnie kluczowy, że dziś jak na dłoni możemy zobaczyć słuszność analiz Marcusego i krótkowzroczność czy brak pojęcia samego autora.

W podsumowaniu już cały duch pracy zostaje skondensowany; tam to autor gromadzi wszystkie analizy, które prowadzą do wniosku, że teoria krytyczna była pogubiona, anty-rewolucyjna, wewnętrznie sprzeczna i płytka a de facto (zdaniem Malinowskiego) już umiera - w przeciwieństwie do zwartej teorii marksizmu-leninizmu; tak więc ponownie autora zweryfikowała sama historia.

Kończąc ten krytyczny komentarz a propos wartościowania i osobistych wyprawek autora; jest to nieliczna praca na polskim rynku poświęcona historii i teorii szkoły frankfurckiej i mimo negatywnego komentarza jest przeprowadzona dosyć rzetelnie i z dużą ilością materiału pomocniczego i za to zasługuje na wszystkie gwiazdki jakie dostanie - musimy doceniać to co mamy.
Mimo tego; nie polecałbym tej pracy jako pierwszy kontakt ze szkołą frankfurcką, ponieważ wieczny narrator prowadzący nasze myśli w prawidłowym kierunku może łatwo nam obrzydzić teorie krytyczną i zamaskować jej oryginalnego ducha.

Autor podejmując się analizy...

Solidna monografia, zarówno pod względem relacji szkoły frankfurckiej do marksizmu, jak i w ogóle jako wstęp do szkoły frankfurckiej i teorii krytycznej.

Książka dzieli się na kilka działów, omawiających; najpierw historyczno-biograficzny aspekt, potem genezę i tło, wpływ marksizmu na szkołę, aż po bardziej szczegółowe zagadnienia. Szczególnie istotny był dla mnie wątek poświęcony sztuce, ciężko znaleźć jakąkolwiek analizę poglądów na sztukę w Szkole Frankfurckiej, a ta książka robi to nieźle.

Język jest łagodny, typowy dla monografii tego typu, niezbyt skomplikowany, na plus zasługują cytaty wrzucane przez autora, które ułatwiają zrozumienie sposobu myślenia omawianych filozofów.

Uważam że warto zajrzeć do tej monografii, jeśli ktoś ma zamiar zapoznać się później z (wątpliwej czytelności) tekstami źródłowymi, lub (co mądrzejsze) nie ma zamiaru czytać grafomańskich twórców szkoły frankfurckiej, ale chce mieć pojęcie o ich poglądach.

Dodaj cytat z książki Szkoła frankfurcka a marksizm