Na zamku Fratta

Tłumaczenie: Barbara Sieroszewska
Wydawnictwo: Czytelnik
wybór z: Le confessioni d'un italiano (Il castello di Fratta)
klasyka

Na zamku Fratta to pierwszych pięć rozdziałów dzieła Le confessioni d'un italiano, które są artystycznie najlepsze i treściowo najbogatsze i stanowią jednolita i samodzielną całość. W części tej na szerokim tle historycznym i społecznym, trafnie i dokładnie zanalizowanym, przedstawił pisarz feudalną rodzinę hrabiowską, mieszkańców zamków Fratta, położonego w prowincji Friuli, należącej z...

W części tej na szerokim tle historycznym i społecznym, trafnie i dokładnie zanalizowanym, przedstawił pisarz feudalną rodzinę hrabiowską, mieszkańców zamków Fratta, położonego w prowincji Friuli, należącej z końcem XVIII wieku do Republiki Weneckiej. Jest to obraz satyryczny, pełen werwy, humoru, dowcipu i ironii. Feudalizm włoski, który tak długo miał ciągnąć swój żywot i jeszcze do dziś nie całkiem zniknął z Apenińskiego Półwyspu, ukazuje tutaj w całej jaskrawości swój rozkład wewnętrzny: polityczny, społeczny, intelektualny i moralny. Nievo umie przy tym nie tylko wyśmiać i ośmieszyć nadęte i ograniczone postaci tego ginącego świata, ale również uwydatnić całe zło, jakiego są nosicielami: ich klasowy egoizm i barbarzyństwo, tchórzostwo i podłość, krzywdzicielstwo i zbrodnię.
[ze wstępu Jerzego Adamskiego]

źródło opisu: Czytelnik, 1954

źródło okładki: antykwariatpodkarpacki.pl

IlProfumoDeiLibri | 2013-06-27

Co znalazłam w jednym z najważniejszych dzieł literatury włoskiej? Na pewno nie to, czego się spodziewałam.
Urodził się Wenecjaninem, a umarł Włochem- pompatyczny wstęp, sugerujący nawiązanie do ważnych przemian... do których autor jednak nie dociera w swoich rozważaniach. Cała książka opiera się na wspomnieniach odnoszących się jedynie do lat dziecinnych. Liczyłam na rozwój akcji oraz przedstawienie dalszych, zapewne znamiennych wydarzeń. Poza tym odnajdujemy tu zdrową dawkę polityki, zarys historii, opowieść o miłości, morze ironii.
Jako, iż świat został przedstawiony w formie wspomnień o czasach dawno minionych dla osoby opowiadającej nie można wyróżnić tutaj wartkiej akcji i żywej fabuły. Mimo to, książka hipnotyzuje urokiem błyskotliwego umysłu, który ją stworzył oraz niespotykanym w literaturze pięknej zamiłowaniem do sarkazmu.
Z dociekliwością badacza bohater analizuje wydarzenia historyczne, niczym największy znawca psychologii rozpatruje stany swojej świadomości, rozważa...