Kreatywne miasto: zestawy narzędzi dla miejskich innowatorów

Tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
The Creative City: A Toolkit for Urban Innovators
urbanistyka, architektura, miasto
technika
Łukasz

Podstawowym zasobem miast są ich mieszkańcy. Ludzka inteligencja, pragnienia, motywacje, wyobraźnia i kreatywność stają się ważniejsze od lokalizacji, bogactw naturalnych i dostępu do rynku. O przyszłym sukcesie miasta zadecyduje kreatywność jego mieszkańców i władz - twierdzi w książce „Kreatywne miasto” Charles Landry i nie sposób nie zgodzić się z jego słowami. Autor w swym dziele...

Autor w swym dziele przedstawia koncepcję Kreatywnego Miasta. Miejsca, w którym architektura zachwyca innowacyjnymi rozwiązaniami, centra handlowe pełnią funkcję rozrywkową i kulturotwórczą, a transport miejski jest przyjazny użytkownikom. Utopia? Szereg przykładów i odniesień do rzeczywistości czyni z książki Landry`ego publikację niezwykle rzetelną. Opisane miasta dowodzą pomysłowości ich mieszkańców, którzy niejednokrotnie potrafili uwolnić potencjał z niczym niewyróżniających się prowincjonalnych miasteczek i sprawić, że poznał je cały świat. Autor bazuje na odniesieniach do faktów i m.in. stara się wskazać nowe sposoby myślenia o funkcjonowaniu miast, analizuje ich aktywa i możliwości rozwoju oraz unaocznia jak dużą rolę w rozwoju ludzi pełni dziedzictwo kulturowe, a także sugeruje jakimi cechami powinni odznaczać się przywódcy miast.

Po dwunastu latach od premiery w ręce polskich czytelników trafi książka „Kreatywne miasto”. Autor dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą w sposób jasny i klarowny, a także błyskotliwy, dzięki czemu lektura staje się przyjemnością nawet dla laika, który nie jest zaznajomiony z tajnikami urbanistyki.

źródło opisu: http://www.nck.pl/artykuly/100243.html

źródło okładki: http://www.nck.pl/artykuly/100243.html